Скандал навколо видання обласної ради «Свобода» розгорівся через лист представника Конгресу українських націоналістів. Ця політична сила запропонувала керівництву області змінити керівника газети. Така офіційна версія подій, які зараз розгортаються навколо газети. Листа було направлено до обласної адміністрації на ім’я Степана Барна, а звідти його направили голові обласної ради Віктору Овчаруку. Він, у свою чергу, подав листа на розгляд профільної комісії, яка має прийняти рішення по запропонованій кандидатурі. Обговорення проблеми відбулося під час чергового засідання прес-клубу.
– Я виконую обов’язки редактора вже четвертий рік, каже Михайло Лисевич, – За цей час в обласної ради не було жодних офіційних претензії до моєї роботи. Чому так сталося зараз мені незрозуміло. Переді мною є лист, який спричинив всю цю бурю. Він підписаний Юрієм Черепанським, головою тернопільської організації Конгресу українських націоналістів, який пише: «Просимо Вас звернути увагу на місцеву газету «Свобода», яка на нашу думку повинна стати неупередженим джерелом інформації для мешканців нашого краю. На головного редактора газети пропонуємо розглянути кандидатуру Віктора Уніята, який є досвідченим фахівцем у галузях мас-медіа та добре розуміється на суспільних процесах, що мають місце в нашій області.» Далі йде перелік його досягнень на шляху дослідження історії Тернопільщини та підготовки статей для енциклопедичних видань. Навіть не хочу говорити про те що КУН не представлений в обласній раді і дослухатися до нього не обов’язково, по-друге вони жодного разу не прийшли до нас із претензіями щодо наших матеріалів. Можливо треба було зробити аналіз газети медіа-експертам, а не представникам політичної сили. На нашу думку це просто підстава для «підкилимного» призначення нового редактора газети. Нагадаю, що в квітні було розпорядження голови ТОДА про вихід з числа засновників газети, а 31 травня таке ж рішення прийняла сесія обласної ради. Відповідно до закону влада зараз немає права втручатися в господарську та економічну діяльність газети, звільняти і призначати редактора. Вражає те, що колектив дізнався про це випадково, і його думкою ніхто не поцікавився. Слів не знаходжу навіщо це все було робити, збурювати людей. Ми захищаємося і будемо захищатися.
Голова обласної ради Віктор Овчарук не вважає, що змінюючи редактора у процесі роздержавлення друкованого засобу масової інформації, порушує закон. Адже «Свобода» ще залишається комунальним підприємством обласної ради.
– На сьогодні газета залишається комунальною установою Тернопільської обласної ради, інших документів в обласну раду не надходило, – каже Віктор Овчарук. – Я не маю упередженості ні до одного, ні до другого керівника, хоча Михайла Лисевича я більше знаю, а того, кого запропонували я взагалі не бачив. Голова уповноважений депутатським корпусом виконувати певні закони про місцеве самоврядування і згідно регламенту усі документи, звернення чи подання, які надходять в обласну раду, скеровуються на постійні комісії Тернопільської обласної ради, які уповноважені розібратися в тому чи іншому питанні, що і було зроблено. Подання ми отримали і, згідно регламенту, я його направив на розгляд профільної комісії. Є вакантна посада, керівника немає, а є виконуючий обов’язки редактора. Тому я не вважаю, що я щось неправильно зробив. Є депутатський корпус, який приймає рішення призначати подану кандидатуру чи ні та інші питання.
Перед тим, як винеси питання на сесію його мають розглянути на профільній комісії. Кандидатуру нового редактора мали розглянути 21 вересня на засіданні постійної комісії обласної ради з питань духовності, культури, свободи слова, інформації та розвитку громадянського суспільства. Але воно не відбулося через відсутність кворуму. Про це повідомила депутат обласної ради Лариса Римар.
– Клопотання щодо призначення нового редактора будуть розглядатися на комісії з питань соціально-економічного розвитку 22 вересня, – додала вона. – На ній також розглядають кадрові питання. Оскільки газета перебуває у процесі роздержавлення, засідання комісії профільної не відбулося, то теоретично і практично це питання не має бути внесеним на розгляд четвертої сесії.
В той же час депутат зазначила, що питання можуть внести у порядок денний з голосу. А вже від депутатів залежить чи дослухаються вони до здорового глузду та норм законодавства.
Ольга Трач
Фото автора