Третє пленарне засідання 51 сесії обласної ради традиційно розпочалося із запізненням. Тільки через півгодини від початку сесії в залі набралося більше 60 депутатів, і сесія стала правочинною.  Наступні півгодини вони вносили додаткові проекти рішень до порядку денного, обговорювали їх та сперечалися. До розгляду першого питання, а стосувалося воно ситуації з приводу виплат надбавок педагогам, дійшли тільки в одинадцятій годині.  На те, щоб прийняти рішення по цьому питанню, депутати витратили ще годину часу.

По ситуації, яка склалася, доповідали кілька чиновників. Найперше дали слово начальнику Департаменту освіти і науки Любомиру Крупі. На початку свого виступу він звинуватив депутатів облради в тому, що вони також причетні до проблем, які зараз є в освіті. А потім вже перейшов до суті питання, щоправда уже вкотре наголосив, що проблема із невиплатою надбавок освітянам пов’язана із малокомплектними школами.

– У нас в Зборівському районі є 12 шкіл першого ступеня, де є до 10 учнів, – каже він. – Навіть є школа, де навчається 4 учні. Це все призводить до того, що не вистачає коштів, оскільки зарплата нараховується всім педагогам в школі, і як наслідок, не вистачає коштів і надбавки 20%. Крім того, деякі райони приймали бюджети на 10-11 місяців, і це призвело до того, що в Тернопільському і Козівському районах на грудень та частково на листопад не передбачені зарплати

Про те, що малокомплектність шкіл не впливає на оплату праці вчителя зазначила у своєму виступі Людмила Мокей, заступник голови обласної організації профспілки працівників освіти і науки. Вона наголосила, що «… не кількістю учнів на учителя, а лише навчальним планом із встановленою кількістю годин з кожного предмета, визначається тижневе навантаження учителів».

До Любомира Крупи у депутатів було дуже багато запитань. Вони намагалися з’ясувати чи коштів, які надійшли з дербюджету вистачить на виплату надбавок та зарплат освітянам, а також хто відповідальний за ситуацію, яка склалася. Щодо коштів, то чиновник зазначив, що їх не вистачить, бо на освіту треба понад 22 мільйони гривень. Не називав він й посадовців, що мають відповідати за ситуацію, тільки зазначив, що до цього призвели невиправдані рішення різних гілок влади на місцях.

На виплату зарплати для працівників бюджетної сфери нашої області – освітян, медиків, працівників культури, соціального захисту – Уряд у кінці листопаді виділив 49,9 мільйонів гривень.

– Щоб забезпечити дану статтю видатків були запропоновані ряд змін по переміщенню субвенційних коштів, – повідомив Степан Скибиляк, директор Департаменту фінансів ТОДА. – Всі райони забезпечені додатковими коштами для того, щоб завершити рік без заборгованості по зарплаті. Адже йдеться не тільки про 20% надбавку, за яку борються освітяни, а взагалі про виплату всієї зарплати. Наприклад, у Тернопільському районі два місяці призначень на зарплату взагалі немає. І на місцях, в районах на сесіях мають приймати мудрі, виважені рішення, щоб не допускати таких ситуацій. Якщо є ресурс, а він не спрямовується на зарплату, то це недопустимо. Наразі, 49,9 мільйонів вже є на рахунку обласного бюджету і ми готові віддати ці гроші на райони для розподілу між бюджетниками.

Після тривалого обговорення депутати, у кількості 75 осіб, одноголосно прийняли рішення про внесення змін до обласного бюджету на 2014 рік. У наступні дні сесії відбудуться у райрадах, де ці кошти мають відповідним чином розподілити між різними галузями бюджетної сфери.

Ольга Трач

Фото автора