Проблема безпритульних тварин у нашому місті сьогодні залишається вкрай актуальною. З однієї сторони – бродячі собаки нерідко нападають на городян, у тому числі і на дітей. З іншого боку – вже сьогодні волонтери фіксують випадки масового отруєння собак. Від невідомої отрути вже загинуло близько десятка тварин.
За орієнтовними неофіційними даними, сьогодні у Тернополі є від однієї до трьох тисяч безпритульних собак. Притулок для чотирилапих безхатченків у Дичкові досі не введений в експлуатацію. Хоча туди служба відлову собак їх возить.
– Буквально під час новорічних свят, коли у нас стояла шопка біля театру, і було негласне таке розпорядження вивезти собак з Тернополя, хоча б з центральної частини міста. Потрапили до Дичкова навіть домашні собаки. Ніхто з міської ради не потурбувався, що вони там будуть їсти, чи будуть акти канібалізму між ними, чи будуть вони драти один одного. Тому що там місця не вистачає, бо Дичків переповнений. Цим ніхто не опікувався, – розповідає активіст «Асоціації захисників безпритульних тварин «Ноїв ковчег» Олена Дейнека.
Після інформаційної кампанії, проведеної волонтерами в Інтернеті, і після того, як цю ситуацію охрестили «гетто для собак», проблема дещо вщухла. Проте сьогодні, зауважує Олена Дейнека, є низка міжнародних журналістів з «CNN» та «Голосу Америки», котрі готові приїхати у Тернопіль, відзняти фільм і на увесь світ розповісти про цей «бродячий бєспрєдєл» у місті.
– Якщо раніше ми прощали, то зараз ми, певно, що прощати не будемо. Тому що собаки гинуть на очах дітей. Станом на сьогодні у нас є очевидці, є факти загинуло від серйозного яду, від серйозного отруєння десятеро принаймні собак. Це те, що ми знаємо. Те, що ми не знаємо, ми можемо запросити службу відлову – скільки вони поховали не санкціоновано цих трупів. Певно, що такого обліку не ведуть. Але розтини, які ми зробили, за наші гроші, трупів собак доводять, що їх отруїли сильними отрутами. Причому на людей, очевидців сьогодні здійснюється тиск з боку ветеринарних органів, які не хочуть здійснювати розтини. Проте, ми платимо свої гроші. І сьогодні у нас є пропозиція від медуніверситету і від однієї львівської інстанції взяти на дослідження трупи собак, – додає Олена Дейнека.
Якщо дослідження доведуть, що собак дійсно отруїли, це вже буде підставою для звернення в прокуратуру. До речі, за жорстоке поводження або знущання над тваринами передбачена кримінальна відповідальність: штраф у 850 гривень або арешт на півроку. А якщо такі дії вчинені в присутності малолітньої дитини, це карається штрафом у 3400 гривень або обмеження волі до 2 років.