У житті реальні факти нерідко доповнюються численними свідченнями справжніх чи фейкових очевидців, обростають різноманітними тлумаченнями та оцінками і врешті-решт набувають вигляду легенди. Красивої чи не дуже – то вже інше питання…

Саме цього дня, 12 жовтня 1960 р. в світовій історії сталася подія, пов’язана зі… звичайнісіньким чоловічим черевиком, який, як видно з фото, насправді був навіть туфлею. Того дня, згідно з широко розповсюдженою версією, на засіданні 15-ї асамблеї ООН перший секретар ЦК КПРС Нікіта Хрущов розлючено бив своїм черевиком по трибуні й обіцяв імперіалістам всього світу страшний кінець. Радянський лідер і до того вже не раз потрапляв у різні курйозні ситуації завдяки своїм неординарним висловлюванням і вчинкам – варто згадати лише його знамениті “Американская свинья и советская могут сосуществовать вместе” чи “Мы вам покажем кузькину мать!”. І закордонні карикатуристи полюбляли з різною мірою злостивості пожартувати над його надмірною повнотою і звичкою натягати штани на самісінькі груди.

Версія і реальність, як потім виявилося, дещо розбігалися. Приводом для згаданої Асамблеї ООН стало те, що 17 африканських країн отримали незалежність від своїх метрополій. У зв’язку з цим Хрущов виступив з трибуни з войовничою промовою, в якій не пошкодував гнівних слів для звинувачення колоніалізму.  Однак після нього виступив представник Філіпін і заявив, що СРСР нічим не кращий, оскільки “поглинув східноєвропейські народи і утримує їх в неволі”. Ці слова остаточно вивели Хрущова з рівноваги, він почав грюкати кулаком по столі, вимагаючи слова. Й оскільки на ці його ескапади не звертали уваги, взяв черевик (чи все-таки туфель?), що лежав перед ним, і почав ним енергійно розмахувати.

Може виникнути закономірне запитання: як ця річ опинилася на столі, коли мала б бути на нозі Нікіти Сєргєєвіча? Як з’ясувалося, коли керівник СРСР прямував до свого місця, хтось примудрився… наступити йому на п’ятку. Туфель злетів, і Хрущов сидів босим на одну ногу, доки охорона не поставила злощасний мешт йому на стіл. Через свою повноту Хрущов не міг зігнутися, щоб натягти його на ногу, через що саме в момент спалаху люті взуття виявилося якраз в нього під рукою…

Різниця комусь може видатися  суттєвою, комусь – не дуже. Адже і в першому, і в другому випадку стиль поведінки “истинно русского мужика” виявив себе сповна. Вони, можливо, не в ексцентричних деталях, але за своїм смисловим наповненням передалися по спадковості нинішній російській дипломатії. Представники Росії в ООН – покійний В. Чуркін і його нинішній наступник В.Небензя – свої черевики не за їхнім прямим призначенням ніби не застосовували. Але за їхнім брутальним ігноруванням думки міжнародної спільноти, безсоромнім перекручуванні фактів і намаганні видати чорне за біле, здається, стоїть тінь Нікіти Сергєєвіча з туфлею в руці й чути його підбадьорливе “Мы вас похороним”.  Епохи змінюються – сутність залишається тією ж.

Ігор Дуда