Близько 3000 електролампочок виявили мешканці села Чернихівці Збаразького району в лісосмузі біля дороги. Частина лампочок, – розбиті і небезпечні випарами ртуті. За результатами вимірів, а їх проводили працівники обласної санепідстанції 14 вересня, у місці забруднення – в рові випари ртуті перевищували норму в чотири рази. Проте, вже біля дороги та в самому селі перевищення парів ртуті немає. Мешканців навколишніх сіл відразу попередили про небезпечну знахідку, – повідомляє TV-4.

Близько трьох тисяч, так званих економних електролампочок, виявили в рові біля дороги з села Чернихівці до Охримівців чотирнадцятого вересня. Люди, які викидали сміття, побачили небезпечну знахідку і повідомили управління екологічної безпеки, далі звістка дійшла до сільського голови Чернихівців. Звідки взялись ртутні електролампочки у рові біля дороги, версія одна:

– Така наша версія – лампочки є гарантійними, але деякі не служать три роки, відповідно покупець, який придбав ту лампочку несе її на обмін. Ті використані лампочки, які повинні були йти на утилізацію, і мала займатись утилізацією відповідна структура, ті лампочки, щоб не затрачати коштів утилізували в нас в Чернихівцях в рові, – розповіла сільський голова с.Чернихівці Збаразького району Марія Кіпибіда.

Така версія небезпідставна, каже Марія Кіпибіда, бо утилізація однієї економ-елекролампочки коштує більше 5 гривень. Якщо їх назбиралось близько трьох тисяч штук, сума немаленька – понад 16 тисяч гривень.

– Орієнтовна сума для утилізації – п’ять з половиною гривень за одну штуку. Скільки їх буде буде відомо завтра, бо неозброєним оком є десь пару тисяч штук, – каже Марія Кіпибіда.

На місце небезпечної знахідки відразу виїхали рятувальники, працівники санепідстанції та фахівці екологічної інспекції. Після обстеження виявили, що випари ртуті перевищують норму тільки у самому рові в чотири рази. Вже біля дороги чи в навколишніх селах перевищення випарів ртуті немає. Крім цього на пробу взяли грунт із забрудненої ділянки, земля також в нормі. Результати вимірів повідомили і мешканцям навколишніх сіл.

– Були проведені заміри парів ртуті, на місці в джерелі забруднення було перевищено в чотири рази, за межами – ближче до населеного пункту, де житлова зона, там перевищень немає, також в грунті не виявили важких металів. Ртуть – важка, пари, вони розчиняються в повітрі і це не так страшнно, нічого страшного немає, – пояснив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Тернопільської ОДА Василь Майка.

Правоохоронці шукають власника чи того, хто позбувся токсичних відходів, викинувши їх у рів. Порушника чекає штраф. Тим часом в управлінні з питань надзвичайних ситуацій пригадують випадки, коли серед небезпечного сміття на стихійних сміттєзвалищах знаходили отрутохімікати чи незнайомі ліки, а от ртутних елекролампочок, та й у такій кількості – такого у нашій області ще не було.