Якщо реформа справжня, то проти неї обов’язково протестуватимуть. Це фраза Кахи Бендукідзе, людини, яка змінила Грузію. І це завжди працює в Україні.

Адже коли ви міняєте щось, що не працює належним чином, завжди знайдуться ті, хто постраждає. Оскільки вони вигравали від того, що система неефективна і не працює належним чином. І це люди захищатимуть свої доходи.

Сьогодні українські дороги перекривають аграрії. Ці євробляхери від сільського господарства. Хитрі люди, які вважають, що вони повинні отримувати вигоду за рахунок інших українців. І ці «зубожілі аграріі» виводять на дороги свої комбайни вартістю по $250 тис. І вимагають залишити все як є.

Чи можна їх зрозуміти? Легко. Вони отримують надприбутки. Не тільки за рахунок експлуатації найкращих у світі чорноземів, де, щоправда, врожайність у кілька разів нижча, ніж у Франції, а сама їх якість деградує. Але і за рахунок того, що відтискають власників паїв. Дешева оренда — це те, що вони не хочуть втрачати.

Чи повинна держава підтримувати вітчизняного виробника? Не факт, але давайте припустимо, що так. Але навіть якщо має, то точно не за рахунок прав інших громадян України. А саме за продовження такої практики і виступають зараз аграрії. Вони хочуть продовження обмеження прав власників паїв, бо не хочуть втрачати свій надприбуток. І навряд чи держава тут має йти їм назустріч. Адже якщо з’явиться ринок землі, то відразу включаться закони економіки. Розпочнеться зростання вартості землі, воно потягне зростання вартості оренди. І багато хитрих аграріїв виявляться збитковими. І на їх місце повинні будуть прийти більш ефективні. Аграрії цього бояться. І проти цього протестують. Це протест проти розвитку. Це протест виробників возів проти автомобілів.

Ви хочете підтримувати фермерів? Добре, тоді дотуйте їх безпосередньо. Пояснюйте людям, що ви хочете виділяти мільярди гривень з бюджету замість доріг і шкіл на підтримку людей, які добре заробляють на сільському господарстві. Наводьте аргументи, що вам треба боротися з ходом історії і зберігати українське село і людей в цьому селі, в той час як робочих рук не вистачає саме в містах. Боріться з урбанізацією. Допомагайте тим, хто погано працює, підтримуйте їх неефективність. Це все можливо. Але треба завжди розуміти, що це гроші платників податків, і пояснювати їм, чому ви їх витрачаєте саме так.

Якщо зможете пояснити — честь вам і хвала. Але не робіть добре фермерам, прикриваючись популізмом, за рахунок 7 млн власників паїв. Не можна обмежувати приватну власність. Якщо ви це робите, ви вже пройшли шлях від лібералів до соціалістів, але прийміть тоді і той факт, що в світі просто немає успішних країн, де не шанують святість приватної власності. Прийміть бідність тоді і змиріться з нею.

Держава зараз підтримує аграріїв обмеженням приватної власності. Це неочевидна підтримка, за яку політики не повинні виправдовуватися. Саме тому вона для них така зручна. І це саме та системна неефективність, яку і повинна виправити реформа. Системна проблема, за рахунок якої аграрії заробляють. Системна проблема, яка робить біднішими мільйони українців.

І саме тому аграрії протестують. Тому що вони у виграші від того, що система працює не правильно. Аграрії виграють, програє Україна. Виграють конкретні люди, а програє все суспільство. Чи треба це змінити, питання риторичне.

Сергій Фурса, nv.ua