Прийняття закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію особи» стосуватиметься усього українського суспільства, а не лише журналістів. Про це у коментарі ZAXID.NET розповів директор Інституту Медіа Права та медіаюрист Тарас Шевченко.
«Звичайно, від цього закону найбільше постраждають журналісти, бо вони професійно займаються збором і поширенням інформації, але в цілому цей закон стосується всіх громадян. По-перше, норми закону передбачають кримінальну відповідальність будь-кого за поширення недостовірної інформації, не тільки журналіста. По-друге, люди матимуть обмежену інформацію через те, що закон є механізмом залякування журналістів, зокрема, щоб вони відмовилися від журналістських розслідувань. Тому це матиме негативні наслідки для громадян», – сказав Тарас Шевченко.
Він зазначив, що кримінальне законодавство про наклеп не є чимось новим. Ця норма про наклеп була у Радянському Союзі, а в Україні ця стаття залишалася до 2001 року. За останні роки десяток країн скасували норми про кримінальну відповідальність за наклеп. «Немає жодної демократичної країни, яка б хотіла запровадити ці норми. Тому запровадження кримінальної відповідальності за наклеп є недемократичним кроком», – додав медіаюрист.
Він наголосив, що журналісти і суспільство повинні реагувати вже зараз, коли законопроект прийнятий у першому читанні, щоб не допустити прийняття закону в цілому. «Дуже важливо, щоб реакція журналістської спільноти була згуртованою. На всіх рівнях потрібно піднімати питання про недемократичні дії влади і закликаємо всіх відстоювати право на свободу слова», – розповів Тарас Шевченко. Він зазначив, що цей законопроект – це ще одна спроба залякати журналістів перед виборами.
Нагадаємо, 18 вересня, Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію особи», внесений народним депутатом від Партії регіонів Віталієм Журавським.
Водночас, національна спілка журналістів України готується мобілізувати представників українських ЗМІдля протистояння закону про наклеп. Про це повідомив голова НСЖУ Олег Наливайко. Медіаексперт Микита Потураєв у коментарі ZAXID.NET заявив, що суспільство повинне дати чітку консолідовану позицію стосовно закону, який збільшує відповідальність за наклеп. Тарас Петрів назвав цей законопроект ініціативою яструбів при владі, людей, які хочуть жити без прозорості і без підзвітності.