Тернопільська обласна рада прийняла програму поліпшення кінообслуговування населення області на 2012-2016 роки. Її розробники, у першу чергу, сподіваються, що це допоможе підтримати заклади культури у період економічної кризи. Тим паче, що сьогодні одним із пріоритетів Міністерства культури якраз є підтримка національної кінематографії. У 2012 році на фінансування обласної програми передбачене 710 тисяч гривень. Переважно кошти підуть на утримання установи, заробітну плату працівників та купівлю нових вітчизняних фільмів.
– У наступному році потрібно буде придбати новий транспорт. Автомобіль «Газель» чи інше такого плану авто, яке могло би з цими відеокомплексами оперативно виїжджати в райони, на заходи і забезпечувати кінопоказ. Решта – зарплата, утримання установи, утримання автомобільного транспорту і виконання тих санітарних норм, які передбачає діяльність підприємства, – пояснив начальник обласного управління культури Григорій Шергей.
У своїх виступах депутати цікавились, чи якось посприяє ця програма збереженню в області кінотеатрів. Як відомо, більша частина із них сьогодні або перепрофільовані, або й взагалі знищені.
– Наприклад, «Гранд-базар» у центрі Тернополі – це є колишній кінотеатр «Україна». Був відданий із збереженням цільового призначення, що там мали демонструватися фільми. Підіть подивіться, які там фільми показують. Від Версаче. Друга позиція. Ми давали протокольне доручення правоохоронцям проаналізувати ситуацію, яка складається з кінотеатрами у сільській місцевості, з питань відчуження землі кінотеатрів. Коли ми говоримо про збереження, то ті, хто винен у тому що вкрадено, знищено чи використовується не за цільовим призначенням, мають нести відповідальність, – наголосив депутат Степан Барна.
Із радянського анекдоту розпочав свій виступ Павло Федик.
– Група товаришів вирішила збудувати будинок. Підійшли до одного чоловіка на ім’я Мойша і кажуть: ми хочемо збудувати прекрасний будинок, він буде так гарно виглядати. А він питає, цитую на мові оригінала: «А у вас дєньгі єсть?». Грошей немає. «Нєту дєнєг – нєчєго строїть». Я сиджу і слухаю оці розповіді про розвиток кіноіндустрії на Тернопільщині і починаю згадувати відповідь цього Мойші. Ми з 2009 року фірму «Кінодністер» тримаємо на голодному пайку. Тільки виплата зарплати і якісь комунальні платежі не дають їм можливості збанкрутувати. В Рівненській області, наприклад, у минулому році були страшні дебати з приводу аналогічного підприємства. Але вони прийняли політичне рішення: обласна рада – закрила цю фірму. Немає грошей – немає чого мучитися, – констатував депутат.
Незважаючи на категоричний виступ Павла Федика, фракція Партії регіонів таки голосувала за прийняття даної програми. Проект рішення підтримало 74 із 79 зареєстрованих депутатів.
До слова, за минулий рік кінотеатри Тернопільської області заробили понад 9 мільйонів гривень. З них – тільки близько 600 тисяч гривень кінотеатри, які працюють в районних кіномережах. Решта – заробіток приватних фірм.