Вся піротехніка, яку продають зі столиків на ринку чи на зупинках – нелегальна. Продукція там сумнівної якості, а іноді й небезпечна. Продавці ж не мають ліцензії на продаж таких товарів. Минулоріч міліціонери вилучили більше 500 кілограмів петард та феєрверків.
“Сезон полювання” за продавцями незаконної та небезпечної піротехніки розпочали 9 грудня тернопільські міліціонери. У перший рейд запросили й журналістів “20 хвилин”.
Конфіскувати святкову піротехніку за півдня встигли у двох продавців, яких і оштрафували. Затримати могли й більше, але торгівці небезпечними забавками інформували одне одного про рейд та припиняли продаж.
“А що? Не можна?”
У пошуках незаконних петард та феєрверків вирушаємо на Центральний ринок. Там столиків із піротехнікою зазвичай найбільше. Дорогою дізнаємося в заступника начальника відділу профілактики правопорушень обласної міліції Ігоря Олеськіва, яку продукцію продавати можна, а яку ні. А також – як відрізнити якісні петарди й феєрверки від небезпечних.
– Продавати святкову піротехніку можна лише тим, у кого є ліцензія, – пояснює пан Олеськів. – І лише за тією адресою, яка вказана в ліцензії. Ті ж торгові точки, де продають зі столиків на вулиці, ліцензії мати не можуть. Причина проста: там немає належних умов зберігання і реалізації. Така продукція – сумнівної якості і може завдати людині шкоду. Непоодинокі випадки серйозних травм і каліцтв.
Основна небезпека, як наголошує правоохоронець, – відсиріла чи перемерзла піротехніка. Вона через неправильне зберігання працює не так, як вказано в інструкції, а непередбачувано. Окрім того, на вуличних точках продукція часто контрабандна, від невідомого виробника. Також часто її продають усім без розбору.
Зупиняємося на вулиці Живова. На стихійному ринку тварин правоохоронці помічають столик із петардами та феєрверками. Перш ніж підходити до продавців, декілька хвилин спостерігають. Про всяк випадок фіксуємо продаж на камеру. Вже за хвилину міліціонери – один в цивільному інший у формі – представляються жінці-продавцю та запитують, чому вона продає піротехніку.
– А що? Не можна? – перше, що каже жінка. – Я не знала. Я не власник, а лише продавець. Зачекайте, зараз до власниці зателефоную.
Міліціонери погоджуються почекати 10 хвилин, хоча могли й не чекати. Як пояснив Ігор Олеськів, правоохоронці можуть вилучати піротехніку навіть без присутності власника чи продавця.
– Часто буває, що продавці бачать наших працівників і відходять від товару. Але це не рятує від конфіскації. Згідно з законом, ми можемо забирати цю небезпечну продукцію, – каже міліціонер. – Якщо ж продавець визнає, що торгує, мова зараз іде про точки продажу без ліцензії, то й присутності власника не потрібно. Адже адмінпротокол складють на того, хто продає.
Прийшла власник – жінка років 25-ти з вигляду. Правоохоронцям каже, що документи є. Виявилося, пані говорила про ліцензію, яка видана у Чернівцях. Тож міліціонери просять продавщицю скласти крам у сумку та забирають товар в управління міліції. Запрошують і продавця, аби скласти адмінпротокол. Їхати забажала і власниця.
– Насправді наша продукція якісна. Ми ніколи не продавали петарди та феєрверки п’яним чи дітям, – говорить жінка. – Створити ж належні умови і отримати ліцензію, аби продавати на ринку чи на вулиці, – майже неможливо.
У міліції жінки погодилися добровільно здати піротехніку задля економії часу. На продавця правоохоронці склали адмінпротокол. Маса всієї піротехніки – більше 10 кілограмів, кількість – близько півтори тисячі одиниць.
– Наступного року спробуємо продавати в рамках закону, – каже власниця краму. – Можливо, на вулиці виставимо лише макети петард та феєрверків, це робити можна. Саму ж продукцію запропонуємо купувати в центральному офісі, де будуть усі умови.
На конфіскацію – 3-4 години
Від моменту затримання товару та людей до завершення всіх дій минуло три години. Поки одна група правоохоронців працювала з продавцями з ринку, інша привезла порушника з проспекту Злуки. Чоловік продавав піротехніку біля магазину. Запитуємо і його, чи знав, що порушує закон.
– Та знаю, що не можна, – зізнається чоловік. – Я на пенсії, троє синів. Їх он женити треба, а грошей нема. Знаєте, як зараз важко, от і вирішив підзаробити.
Арсенал у чоловіка – серйозніший, аніж у наших попередніх співрозмовниць. За попередніми підрахунками, вага продукції – більше 20 кілограм. Це – майже 3 тисячі одиниць продукції.
Міліціонери закінчують паперову роботу та знову виїжджають шукати порушників, а ми – з ними. Пункт призначення – “Дружба”. Там, за інформацією міліціонерів, продають піротехніку неподалік економічного, а також у холі одного з супермаркетів. Проте, проїхавши згаданими місцями, нікого не знайшли. Лише порожні столики, з яких вели торгівлю.
– Таке часто буває. От на ринку, приміром, зараз, думаю, нікого вже нема, – каже заступник начальник відділу профілактики правопорушень. – Просто насправді всі торгові місця на ринку, майданах і зупинках “тримають” лише декілька власників. Їх, на жаль, ми не можемо згідно з законом притягти до відповідальності. Як тільки наші працівники виїжджають на одну-дві точки, інші зачиняються. А “накрити” всі одразу – фізично неможливо. Та ви й самі переконалися: аби конфіскувати продукцію з одного столика і скласти адмінматеріал, потрібно 3-4 години.
Тим не менше міліціонери запевнили, що з рейдами відвідуватимуть ринок і зупинки й надалі. Днями ж планують почати заходити в гості й до ліцензійних торгівців. Там міліціонери та працівники МНС перевірятимуть умови зберігання та продажу товару. Штрафи, до слова, для таких суб’єктів господарювання вищі – від 595 до 1020 грн.
– Така робота потрібн, – каже Ігор Олеськів. – І перевірка умов у ліцензованих пунктах продажу, і конфіскація продукції з нелегальних місць реалізації зменшують ризик травмування людей і нещасних випадків. Приміром, минулого року наші працівники вилучили більше 500 кілограмів різноманітної піротехніки в загальній кількості – більше 51 тисячі одиниць. При цьому склали більше чотирьох десятків протоколів.
У міліції просять тернополян проявляти громадянську позицію і повідомляти за номером 102 про продаж святкової піротехніки на вулицях міста.