Будинок у центрі Тернополя став яблуком розбрату між підприємцем, медиками та міською радою, – пише газета “Номер один”.
Працівники III-ї лікарні не можуть приватизувати кімнати гуртожитку, в яких вони проживають близько 20 років. Виявляється, міське керівництво не може визначити статусу будинку на вул. Федьковича,14. Медиків заселяли у будинок як у сімейний гуртожиток. Згодом частину приміщення було надано в оренду приватній структурі. У тексті договору зазначено, що будівля не належить до житлового фонду міста. Дивним чином усі документи, що стосуються даного будинку, зникли. Де тепер шукати правди працівникам лікарні, невідомо? Минулого тижня будинок обстежувала третя за рахунком комісія. Попереднім двом не вдалося визначити юридичного статусу будівлі. Мешканці будинку сподіваються, що цього разу комісія міської ради таки надасть будинку статус гуртожитку і поставить крапку у цій заплутаній ситуації.
Порушення з десятирічною витримкою
Після оприлюднення нового Закону про приватизацію житла в гуртожитках, працівники III-ї лікарні вирішили підняти питання про право власності на кімнати в будинку на вулиці Федьковича, 14. Однак процедура виявилась настільки складною, що самотужки медикам у ній не розібратися. Вони писали листи у керівні органи, оббивали пороги багатьох установ та звертались до керівництва міста, області і країни – усі тільки розводять руками. Розібратися у ситуації спробували депутати міської ради Костянтин Баранов та Віталій Цимбалюк, до яких звернулися тернополяни. Як з’ясувалось, початок цієї історії сягає другого за часи незалежності міського голови Анатолія Кучеренка. Саме за його каденції відбулась сумнівна передача в оренду приміщень скандального будинку.
– Будівля на вул. Федьковича, 14 знаходиться на балансі міської комунальної лікарні №3. У свій час у кімнати цього будинку були заселені працівники лікарні. Згодом частину приміщення було надано в оренду товариству «Ілла». У договорі прописано, що приміщення надано у нежитловій будівлі. У той час будинок мав статус гуртожитку. Згідно з законодавством приватні структури не мають права займатися комерційною діяльність у житлових приміщеннях, тому у документі вони зазначені як нежитлові. Три місяці тому почалася активізація даної проблеми. До працівників лікарні дійшли чутки, що міська рада планує виселити їх з цього будинку і передати його в оренду або продати. Жителі хотіли приватизувати кімнати, але їм було відмовлено. Депутат міської ради Віталій Цимбалюк написав звернення у правоохоронні органи, прокуратуру та ОДА. Наразі з міліції надійшла формальна відписка про те, що вони не вбачають складу злочину у даному випадку. Керівництво третьої лікарні надало відповідь, мовляв, установа підпорядковується міській раді, тому вирішувати питання оренди не в її компетенції. Згідно з домовою книгою будинок на вул. Федьковича, 14 є житловим приміщенням, а не комерційною площею, тому товариство не мало права займатися тут господарською діяльністю, – заявив Костянтин Баранов.
Медики потрапили у замкнуте коло
Тернополянка Ольга Зубик понад 20 років пропрацювала у III-й лікарні. У даному будинку вона проживає з 2000 року, мешкає у кімнаті площею 17 кв. м. Жінка ділить її із співмешканкою, також працівником лікувальної установи. У спільному користуванні жінок кухня та ванна з туалетом. Ольга Зубик стверджує, що 11 років тому її заселяли у будинок, який мав статус сімейного гуртожитку. Щомісяця за півкімнати, а це 8,5 кв. м, жінка сплачує близько 100 грн.
– У 2001 році, згідно з рішення міської ради, житлові приміщення першого поверху були передані в оренду приватному підприємству. У 2005 році дане підприємство отримало в оренду приміщення на третьому поверсі. Мешканці, які проживали в кімнатах, що згодом передали в оренду, були змушені підселятися до інших працівників лікарні. Люди переобладнували кухні для проживання, поставили в них ліжка, щоб було де спати. Інакше їм би довелось іти на вулицю. Наприклад, я сімейна, проживаю спільно з одинокою жінкою. Чоловік з сином змушені жити в селі, а донька з сім’єю на квартирі. Мешканці будинку намагалися приватизувати кімнати, але нам відмовили. Минулого тижня у міській раді повідомили, що цього зробити не можливо, поки не буде вирішено питання оренди з товариством «Ілла», – розповідає Ольга Зубик.
При поселенні ордерів на кімнати мешканці будинку на руки не отримали, розповідає Людмила Куркаш. Вони знаходились у балансоутримувача. Коли люди хотіли забрати документи, їх спрямували у міську раду. Звідти мешканців будинку відправили у ЖЕК, тобто у третю лікарю, яка утримує будівлю. Виходить замкнуте коло. В лікарні людям повідомили, що документацію втрачено. Зараз вони не мають жодного документа, який би підтвердив їхнє право на дані кімнати. Працівники лікарні не шукають винних. Єдине, чого хочуть люди, щоб їм надали житлову площу відповідно до чинного законодавства. Зробити це потрібно якомога швидше, бо, по-перше, питання реорганізації лікарні досі не знято. Серед медиків побутує інформація, що з нового року заклад таки перетворять у реабілітаційну установу. Чи втримається на своїх робочих місцях медперсонал, невідомо. Відтак люди втратять останню можливість приватизувати житло. Крім того, тутешні мешканці підозрюють, що на ласий шматок площею у півтисячі квадратних метри у центрі міста є багато охочих, саме тому їх планують переселити в інші гуртожитки.
Кімнати на Федьковича, 14 частина людей отримали за роботу на будівництві третьої лікарні. Медики навіть не ставали у чергу на житло, оскільки їм уже пообіцяли квадратні метри. Коли у 1985 році будинок визнали аварійними, люди власними руками відновлювали будівлю, з якої сьогодні їх хочуть виселити.
Міськрада проігнорувала вимоги законодавства
Заступник керівника Тернопільської обласної організації національного форуму профспілок України Петро Логін переконаний, що наразі товариство «Ілла» займає приміщення будинку на Федьковича, 14 незаконно, а сам будинок має статус сімейного гуртожитку.
– Усі документи, які підтверджують цей факт, зникли за загадкових обставин, – каже Петро Логін. – Я бачив документи, які підтверджують статус будинку. Тому не зрозуміло, на яких підставах приміщення були передані в оренду приватній фірмі. Договори оренди у товариства «Ілла» закінчилися. Є тільки лист за підписом заступника міського голови Леоніда Бицюри, який нібито продовжує дозвіл на оренду приміщення до кінця 2011 року. Згідно з законодавством приміщення комунальної власності не можуть бути надані в оренду без погодження виконавчого комітету. Отже, процедура надання в оренду визначених площ не витримана. Мешканцям будинку при спробі приватизувати кімнати чиняться перешкоди. Вони кожного разу отримують повідомлення з проханням донести певні довідки, яких у людей немає. Проблема полягає в тому, що у будинку не зроблено розбивки на кімнати. Державна реєстрація мешканців будинку зазначена на вул. Федьковича,14. Номер кімнати не зазначено.
Зі слів Петра Логіна виникає логічне питання: як людям нараховується плата за кімнату? У квитанціях про сплату комунальних послуг мешканців будинку є графа «плата за гуртожиток». Виходить, балансоутримувач таки вважає будинок гуртожитком, а не нежитловим приміщенням. Натомість головний лікар III-ї лікарні Юрій Лазарчук стверджує, що працівники медустанови взагалі поселялися на ліжкомісця, а не у кімнати. Втім підтверджуючих документів цьому також немає – виходить, що слово головного лікаря проти слова працівників. Коментувати ситуацію ЗМІ Юрій Лазарчук відмовився, мовляв, спершу потрібно дочекатися результатів комісії. Саме вона визначить, чи то люди по 20 років проживали у нежитлових приміщеннях, чи то міська рада першої каденції наламала дров.
«Ілла» вимагатиме у міськради відшкодування моральних збитків
Сьогодні товариство «Ілла» займає у будинку два приміщення загальною площею 143 кв. м. Воно займається оптовою торгівлею продуктами харчування. У представників комерційної структури своя правда. Юрист товариства «Ілла» Андрій Гуменюк стверджує, що підприємство знаходиться у даному приміщенні на законних підставах, а всі звинувачення є безпідставними.
– У нас є договори оренди з міською радою, укладені в 2001 році. Усі вони підписані на підставі рішення виконавчого комітету, який визнав дану будівлю нежитловою. Договори пролонговані виконавчим комітетом до кінця 2011 року, – каже Андрій Гуменюк.
Натомість у відповіді на депутатський запит Віталія Цимбалюка заступник міського голови Леонід Бицюра зазначив, що оренду продовжено на основі рішення постійнодіючої депутатської комісії міської ради.
– Рішення про продовження оренди мало прийматися на основі погодження виконавчого комітету. Однак у цій частині питання не врегульовано, оскільки дозвіл надала депутатська комісія, – каже Леонід Бицюра.
Як повідомив Андрій Гуменюк, адміністрація товариства також зверталося у міську раду з питанням приватизації орендованих приміщень, однак керівництво отримало відмову. Причина – приміщення знаходяться на балансі органів охорони здоров’я. Приватизація можлива тільки в тому випадку, коли будівля перейде на баланс міської ради, а мешканців переселять в інший будинок. Наразі про такі дії міського керівництва юристу товариства не відомо.
– Зараз вирішується питання законності дій міської ради. Якщо підтвердиться, що нам в оренду справді були надані житлові приміщення, ми в судовому порядку вимагатимемо повернення коштів, які товариство вклало у приміщення, та збитків, завданих незаконними діями міської ради, – каже Андрій Гуменюк.
У міськраді зазначають, що плату за оренду товариство вносить у спецфонд комунальної лікарні, тому безпосередньо міському бюджету користі з ТОВ «Ілла» немає. Інший цікавий нюанс: за словами мешканців будинку, товариство зробило в офісі ремонт та перепланування. Цілком логічно, що сьогодні комісія міської ради не знайшла в орендованих приміщеннях бодай натяку на сімейний гуртожиток.
У коментарі «Номер один» міський голова Сергій Надал зазначив, що міська рада більше не продовжуватиме товариству договору оренди. Якщо комісія визнає будинок непридатним для проживання, для працівників лікарні знайдуть кімнати в інших гуртожитках. В іншому випадку тернополяни зможуть розпочати процедуру приватизації.
Втім у позиції міської ради є одне «але». Обмін кімнат у центрі міста на кімнати у спальних районах, де на одне помешкання є два-три кандидати на приватизацію, навряд чи можна назвати рівноцінним. З іншого боку, яке підприємство захоче взяти під своє крило працівників лікарні, які до його гуртожитків не мають ніякого відношення. За словами медиків, якщо комісія прийме рішення виселити їх із помешкання, вони будуть змушенні перейти до крайнощів. Люди обіцяють не зупинятися і звертатися до народних депутатів, Генпрокуратуру, суд та всеукраїнській ЗМІ. Виселення з гуртожитку тернополяни вважають рівноцінним вигнанням їх на вулицю. Зараз люди не мають чого втрачати. Не виключено, що непорозуміння між людьми, адміністрацією лікарні та міською радою може закінчитися голодуванням медиків…
Зоряна Гарасимів, Номер один