У 2012 рік медична галузь Тернопільщини може увійти з показниками мінус одна лікарня. До того ж керівні органи планують посилити роботу у плані оптимізації лікарняних ліжок. До входження у новий бюджетний рік головні лікарі повинні привести ліжковий фонд у відповідність до визначеного фінансування. В іншому випадку медики можуть залишитись без заробітної плати. Іншими критеріями оцінки роботи медиків є показники захворюваності. Радує, що цього року вони помітно знизились. Натомість область спіткала інша неприємність. Порівняно з минулим роком зросла дитяча смертність. У першу чергу це питання є болючим, тому що стосується дітей. З іншого боку, показник дитячої та материнської смертності входить у рейтингові показники, згідно з якими оцінюється ефективність роботи області. Про це пише “Номер один”.

Захворюваність зменшилась, але…

Проблемні моменти галузі охорони здоров’я Тернопільщини медики обговорили на колегії головного управління охорони здоров’я ОДА.

За 9 місяців 2011 року рівень захворюваності населення області зменшився. Найвищі показники захворюваності зафіксовані у Бучацькому, Монастириському, Тернопільському та Підгаєцькому районах. Натомість найменше хворіють у Кременецькому та Козівському районах. Однак позитивні показники деяких районів викликали у медиків сумніви. Вони з підозрою віднеслися до якості проведених профілактичних оглядів.

– Серед дітей до 17 років показники захворюваності цього року збільшились, – констатує начальник відділу медичної допомоги головного управління охорони здоров`я ОДА Лідія Чайковська. – За 9 місяців 2011 року дещо покращилась демографічна ситуація в області: стабілізувався показник народжуваності, знизився показник смертності, покращився показник природного приросту. Зменшилась захворюваність на активні форми туберкульозу, знизилась питома вага деструктивних форм серед вперше виявлених хворих туберкульозом. Тим не менше, удвічі зросла захворюваність на туберкульоз серед дітей та в чотири рази серед підлітків. За 9 місяців 2011 року серед дітей показник захворюваності становить 2,9 на 100 тис. населення проти 1,7 у 2010 році, серед підлітків – 27,7 проти 6,6 у 2010 році. Збільшилась захворюваність на туберкульоз серед сільського населення: 9 міс. 2011 року – 42,2, 2010 р. – 41,5 на 100 тис. населення. Також в області знизилась захворюваність на злоякісні новоутвори. Натомість зросла питома вага онкохворих, виявлених у четвертій стадії. Зокрема, високі показники спостерігаються у Чортківському, Бучацькому та Гусятинському районах.

Лідія Чайковська заявила, що дані показники черговий раз підтверджують низьку якість профілактичних оглядів в області.

В області за останні дев’ять місяців відбувся ріст показника дитячої смертності. Основною причиною є стани, які виникли у перенатальному періоді. На другому місці серед причини – вроджені вади розвитку, на третьому – інфекційні хвороби. Найвищі показники дитячої смертності у Монастириському, Підгаєцькому та Теребовлянському районах. Також в області від початку року померло дві жінки в період вагітності та пологів. Випадки материнської смертності реєструвались у Кременецькому та Гусятинському районах. Незважаючи на це, в області далі продовжується експлуатація малопотужних неналежно оснащених акушерських стаціонарів.

У 2012 році лікувальні заклади посадять на хліб та воду

Від початку року в області продовжувалось покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров`я. У медичних установах введено в експлуатацію 12 капітально відремонтованих відділень. Відкрито пункти тимчасового базування швидкої допомоги на базі міських лікарень №2, №3, а також цілодобової консультативно-інформаційної служби центру швидкої медичної допомоги. Цього року матеріально-діагностична база в області поповнилась реанімаційно-медичним обладнанням на суму понад 708 тис. грн.

За 9 місяців кількість лікарняних ліжок в області скоротилася більш ніж на півсотні. Цей показник далекий від ідеального. Саме питання скорочення ліжкового фонду є найбільш дискусійним у реформуванні галузі. Справа в тому, що кількість окладів медичних працівників визначається з розрахунку кількості лікарняних ліжок. Відповідно оптимізація ліжкового фонду потягне за собою хвилю скорочення.

Ще на початку року журналісти «Номер один» спілкувалися з головними лікарями районних лікарень. Серед 17 авторитетних та досвідчених медиків не знайшлося жодного прихильника цього етапу реформування. Усі вони заявили, що лікарняні ліжка заповнені практично повністю, тому оптимізація фонду може позбавити громадян законного права на отримання медичної допомоги. За показниками оптимізації Тернопільщина у загальнодержавному заліку займає останні місця. Частина районів, незважаючи на рішення колегії, не закрила жодного ліжка.

Така ситуація викликала у начальника управління охорони здоров’я Михайла Буртняка обурення. Реакцію очільника галузі можна зрозуміти. У бюджеті на наступний рік на охорону здоров’я закладено ще менше, ніж у 2011 році. Від цього значно постраждає фонд оплати праці. За попередніми даними, він зменшиться на 14 млн. грн. Якщо головні лікарі не підуть на кардинальні кроки, перекрити видатки лікарняного закладу їм буде нічим. Тому як би вони не оберігали свої колективи, рано чи пізно таки доведеться різати по живому.

Нагадаємо, що стосовно оптимізації ліжкового фонду в області попередньо передбачалось скоротити 300 ліжок. Зараз Михайло Буртняк наголосив, що до нового року головні лікарі повинні виконати більшу половину цього нормативу. З іншого боку, такі кроки дадуть можливість спрямувати фінансові потоки на оновлення матеріально-технічної бази. Крім того, за словами Михайла Буртняка, в області планують закрити одну з лікарень. Який саме заклад потрапить у коліщата реформи, наразі в управлінні охорони здоров’я не афішують. Ще один нюанс: як зазначалось вище, питання оптимізації внесено у протокол колегії ОДА. Але не всі лікарняні заклади його виконали. Відтак під час перевірки роботи управління прокуратурою та КРУ контролюючі органи закинули керівнику структури відсутність контролю за виконанням розпоряджень. Загалом мова йде не тільки про ліжковий фонд. Це питання стосується і виконання програм. Тому Михайло Буртняк звернувся до керівників районних відділів охорони здоров’я та головних лікарів з проханням не надсилати «відписки» на адресу управління, а чітко виконувати накази та розпорядження управління й голови ОДА.

Іншим хворобливим питанням галузі є бюджет на 2012 рік. Недофінансування галузі змусить управління переглянути структуру обласних установ та оцінити ефективність їхньої роботи. Зокрема, у Михайла Буртняка виникли запитання до обласного будинку дитини. За його словами, зі 100 ліжко-місць тут зайнято тільки половину. Виникає логічне запитання: «У нас що, немає кого оздоровлювати?» – каже керівник управління. Якщо попиту на цей заклад немає, то чому ліжковий фонд досі не оптимізований? Після доброї прочуханки Михайло Буртняк знайшов за що похвалити медиків. Він відзначив, що на безгрошів’ї головні лікарі зуміли провести ремонтні роботи, заміну вікон, оновлення обладнання. Для цього потрібно працювати зі спонсорами, фондами, шукати додаткові кошти. Також Михайло Буртняк зобов’язав лікарів звернути увагу на обслуговування громадян. Адже пацієнти продовжують скаржитись на роботу медиків за допомогою гарячої лінії.

Зоряна Гарасимів