Про нелегке підпільне життя Української греко-католицької церкви за часів комуністичного режиму докладно розповідає виставка в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Виставка під назвою “До світла Воскресіння крізь терня катакомб” приурочена двадцятиліттю легалізації греко-католицької церкви.
Ініціатором став Український католицький університет. Побачити виставку в актовому залі Тернопільського обласного краєзнавого музею до 26 жовтня, – повідомляє TV-4.
Одразу після радянської окупації нова влада робила все, аби знищити Українську греко-католицьку церкву. 11 квітня 1945 року заарештували митрополита Йосифа Сліпого та інших єрархів. Більшість єпископів згодом померли у засланні. Були заарештовані та заслані до таборів тисячі священиків, ченців, черниць та вірних мирян, дуже часто разом зі своїми дружинами та дітьми. Владика Василій Семенюк переконаний, що Українську греко-католИцьку церкву знищити не вдалось, бо завжди були люди, які ціною власного життя та здоров’я не полишали надії та віри в Бога.
– Ми приїжджали у Зарваницю в 4 годині, я ішов у ліс, сповідав цілу ніч. В 4 годині після півночі правив Службу Божу, до 6 вона кінчувалася. Люди цілу ніч молилися. На кущі ставили пристіл. В 6 годині ми всі втікали. Люди молилися, то щось було надзвичайне. То була святість, то була побожність. Я б хотів тої ревности, тої святости, тої любові між християнами, тої любові до Бога я би бажав всім вам, – зазначив на відкритті виставки єпарх Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк.
Попри жорстокі переслідування церква продовжувала жити підпільно завдяки ретельно відпрацьованій системі таємних семінарій, монастирів, парафій та молодіжних груп доти, поки її було легалізовано 1 грудня 1989 року.
– Я зрозумів, що вони найбільше бояться молодих священиків, бо то є майбутнє церкви. І я собі так постановив: Боже, допоможи мені старатися шукати таких кандидатів-хлопчиків, щоб якнайбільше виховати молодих священиків. І наша підпільна семінарія випустила 16 священиків, двоє з яких тепер є єпископами, багато потім закінчили студії і є докторами, – Василій Семенюк.
Два роки тому Українська греко-католицька церква святкувала двадцяту річницю виходу із підпілля. Саме до цієї дати приурочена виставка експонатів, які розповідають про життя церкви за часів Радянського союзу. Вже два роки виставка мандрує містами України, а тепер протягом двох тижнів її зможуть побачити і в Тернополі.
– Це є грунтовна наукова цікава праця, яка була звершена при українському католицькому університеті Інститутом історії Церкви. Можливість ознайомитися з плодами цієї наукової праці, яка зроблена надзвичайно якісно, сучасно і доступно. Тут можна спокійно провести годину часу, мати можливість ознайомитися з численними фотографіями й іншими документами, які насправді мають дуже велику вагу, – сказав генеральний вікарій Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ отець Андрій Романків.