Виставка графіки і плакатів «Слава України. Портрети славетних» діє у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Її автор – заслужений художник України, киянин Валерій Вітер.
До експозиції увійшли портрети славетних українців. Це відомі талановиті люди – майстри музики, мистецтва, акторства, письменництва, кінематографії, спорту та медицини. Зокрема, Богдан Ступка, Ніна Матвієнко, Ада Роговцева, Ігор Білозір, Мирослав Скорик, Валерій Лобановський, Тетяна Яблонська, Лесь Курбас, Ліна Костенко та інші.
Валерій Вітер – талановитий митець та співак, уродженець Києва. Як розповіли у музеї, його називають батьком української естради. Ще навчаючись у молодших класах школи, він вийшов співати на сцену оперного театру, а в 13 років знявся у фільмі Сергія Параджанова. Перший голос вокально-інструментального ансамблю «Кобза», а нині ще й успішний художник. Він – митець, якого добре знає не тільки Україна, а й світ, зокрема Японія, Мексика, Америка, Франція, Фінляндія, Британія, Канада.
– Я вирішив зробити портрети славетних українців, – розповів Валерій Вітер. – Майже зі всіма, хто зображений на портретах, я був знайомий, знаю життя кожного, ми товаришували і в концертах разом виступали, тому мені легко було це робити. Винятки становлять Лесь Курбас, який був розстріляний у 1937 році і Олександр Олесь, який помер у 1942 році. Але це мої улюблені театральний режисер і поет тому вони тут присутні. У кожному портреті я намагався передати образ людини, показати моє філософське бачення людини. Наприклад, Володимир Івасюк зображений на фоні Львова, його улюбленого міста, Євгенія Мірошниченко – це колоратурне сопрано – у світлі театральних софітів. Юрій Іллєнко контрастна особистість, тому його портрет наполовину чорний і наполовину білий і стрічка кіноплівки, яка підказує, що він кінорежисер. Сергій Параджанов у мене поєднаний з гранатом, оскільки він є автором не тільки фільму «Тіні забутих предків», а й «Колір гранату». З Богданом Ступкою я був знайомий із 1972 року, ми зустрічалися у Львові, потім у театрі Франка. Віталій Кличко – відомий боксер. Ігор Білозір – мій друг з яким ми часто у Львові зустрічалися,трагічно загинув, тому на портреті показані обірвані клавіші піаніно. Крім портретів я виставив свої найкращі плакати, які об’їздили весь світ: театральні, кіноплакати, політичні, соціальні, екологічні. Мені цікаво працювати в різних іпостасях.
Як художник Валерій Вітер постійно бере участь у всеукраїнських і міжнародних виставках. На його рахунку їх уже понад 170. За час своєї мистецької діяльності він отримав численні нагороди та став лауреатом багатьох конкурсів. Його цікавить унікальний вид графіки, що поєднує в собі живопис, малюнок, шрифти, елементи фотографій.
Ольга Трач
Фото зі сторінки ТОКМ у фейсбуці