Горішньоівачівське водосховище, яке забезпечує Тернопіль питною водою, нині перебуває у занедбаному стані. Проблема не тільки в тому, що штучно створена водойма перетворюється на болото. Немає структури, відповідальної за догляд і збереження водосховища у належному стані. Користувачів є багато, а відповідального – немає. Тому, за ініціативи Громадської ради при ТОДА, питання впорядкування експлуатації Горішньоівачівського водосховища винесли на обговорення колегії облдержадміністрації.
– Ситуація з водосховищем критична, – зазначив Орест Сінгалевич, начальник управління екології та природних ресурсів ТОДА. – Водосховище не має сьогодні власника, інтенсивно заростає. Це доля всіх штучно створених водойм, і якщо такі тенденції збережуться, то за десять наступних років ми можемо повністю втратити це водосховище, яке перетвориться у болотний масив між населеними пунктами, і крім створення дискомфорту для проживання людей, іншої функції не буде мати. Ми не виключаємо також ймовірності забруднення підземних водних горизонтів відходами Малашівецького сміттєзвалища. А в кінці травня на водосховищі сталася безпрецендентна ситуація: під шлюзами утворилася порожнина внаслідок розвитку якої можливе руйнування гідротехнічних споруд. Власник гідротехнічних споруд підприємство з Луцька «Західгідроенерго», але як власник воно взагалі ніяких функцій не здійснює. Треба вирішити або вони забезпечують ремонт і утримання гідротехнічних споруд, або складають свої повноваження власників, і тоді вже користувач водного об’єкта буде займатися цим питанням.
На необхідності проведення термінового ремонту шлюзів наголосив і начальник управління водного господарства Анатолій Качка.
– Там реальна небезпека, каже він. – Те, що там кинули два мішки і перекрили прорив на день-два, максимум місяць. Тому треба терміново виділити кошти, щоб ми його ліквідували, бо ми поговоримо і розійдемося, місяць пройде, а небезпека залишиться. Але для цього нам потрібен земснаряд, який ми потім зможемо використовувати й на інших водоймах області. Щодо самого водосховища, то ми можемо чистити і утримувати його у належному стані, але тільки за умови, що обласна рада буде це фінансувати тому, що державних коштів, які виділяються на утримання водних об’єктів в області для цього недостатньо.
Голова облдержадміністрації Степан Барна відзначив, що водосховищем користується і товариство мисливців і рибалок, і бази відпочинку, і «Тернопільводоканал», який має там 16 артсвердловин, але господаря немає. І проблему треба вирішувати не тільки на рівні облдержадміністрації, а спільно з Тернопільською міською та обласною радою. Власне, Громадська рада запропонувала для вирішення проблеми створити комунальне підприємство облради, на балансі якого й перебуватиме водосховище. На це голова облради Віктор Овчарук заначив, що обласна рада готова взяти на себе відповідальність, але за певних умов.
– Як рване та гребля, то не тільки Тернопіль без води залишиться, а й села біля водосховища «попливуть», – зазначив Віктор Овчарук. – Це питання потребує швидкого вирішення і обласна рада готова взяти водосховище на баланс, але не в такому стані, як воно є зараз. Спочатку треба впорядкувати землю, воду, гідротехнічні споруди і тоді визначити відповідального. Ми готові виділити гроші також на земснаряд, скільки буде потрібно.
Голова Громадської ради Валерій Федорейко наголосив ще й на іншій небезпеці і запропонував, щоб за вирішення проблеми взявся начальник управління водного господарства Анатолій Качка.
– Ми вже дійшли до точки неповернення, – каже Валерій Федорейко. – Далі може бути екологічна катастрофа. Дзеркало Малашівецького сміттєзвалище чинне ще максимум три роки і все. Бичі там мають свій бізнес: сортують метал, скло і вивозять в Івано-Франківську область, браконьєри рибу ловлять – теж бізнес, дайвінгом займаються – теж бізнесмени. Таке враження, що це абсолютно безгосподарна територія. Тому є пропозиція: хтось повинен відповідати. Треба доручити управлінню водного господарства, щоб вони зайнялися вирішенням цього питання, хтось має бути один відповідальний. З нашої сторони ми зробимо все, щоб це питання не «поплило», як всі інші питання з нашої подачі. Прошу, щоб Анатолій Качка взявся за вирішення цього питання. Він пише дорожню карту, в яку включає зусилля облради, Тернопільської міської ради, і ми працюємо по вказаному алгоритму. Думаю, це буде правильне рішення під чітким контролем тому, що катастрофа там буде крутіша, ніж під Львовом на сміттєзвалищі.
Після детального обговорення члени колегії вирішили доручити Анатолію Качці, Оресту Сінгалевичу і Богдану Крисаку спільно відпрацювати це питання. Проект рішення з дорученням прийняли одноголосно.
Ольга Трач