Урядова криза мало вплинула на місцеві еліти. На Тернопільщині від самого початку БПП і “Народний фронт” – це практично одні і ті ж люди – кружок екс-мера Тернополя Романа Заставного та його протеже Степана Барни. Якщо в Києві чубилися та з’ясовували стосунки, то у нас за кавою ділили посади та впливи.
1(1). Надал Сергій, міський голова Тернополя
Та все ж змістити Сергія Надала з першого місця рейтингу впливовості ні наміснику Порошенка, ні нардепу не вдалося. Мер залишається найбільш впливовим гравцем на політичній мапі Тернопілля. Господарський хист помножений на грамотну медійну активність наразі перетворив Надала у недоступну для всіх політичну “статую”. Спроба заколоту у “Свободі” перейшла у стадію вгамування незадоволених та… згуртування фракції навколо мера. Також не мала успіху спроба диктувати свої правила фракції порошенківців, внаслідок чого обраний секретарем ради Віктор Шумада змушений вдовольнятися ролю політичного туриста, вирушаючи у закордонні та заміські відрядження.
2-3(2,8). Барна Степан, голова Тернопільської ОДА, Роман Заставний, народний депутат
Через 4 роки після вигнання Заставного з крісла градоначальника Тернополя екс-мер реінкарнував свої інтереси в особі Степана Барни. Таким чином, на гаслі “жити по-новому” до влади в Тернопільській області прийшли особи, які керували мерією Тернополя в період 2006-2010 років. У політичних колах їх називають “кружком” Заставного. До нього крім Барни входять: віце-намісники Порошенка в області Юрик та Вонс, делеговані ними в мерію Шумада та Дідич, голови РДА Качка, Ништа, Похилий, начальники управлінь ОДА Кузяк, Мацикур, Луй та інші. До цієї ватаги примкнули сусіди по гуртожитку, у якому жив майбутній голова ОДА під час навчання в педінституті. Наразі це чергова владна еліта, яка вершить долі області.
4(3). Ярема Андрій, управляючий партнер “Мегаполіс-Україна”
Таємничий та непублічний топ-менеджер монополіста на ринку продажу сигарет завершує диверсифікацію своїх активів. Після того як Ярема посадив у крісло голови обласної ради свого протеже Віктора Овчарука, справжні власники “Мегаполісу” перереєстрували бізнес до Одеси. Незважаючи на втрати для області, ніхто з “прикормлених” можновладців Тернопілля цьому не опирався. Крім того, важко суперечити впливовому в оточенні Порошенка одеському мультимільйонеру Кауфману. Наразі Ярема шукає нові можливості для бізнесу. Його інтереси простягаються на будівельну та аграрну сфери. Зокрема, дотичні до нього структури освоювали 25 млн. грн. на реконструкції перинатального центру.
5(5-6). Семенюк Василій, митрополит Тернопільський
УГКЦ залишається найбільш авторитетним чинником суспільного життя в Галичині. На позицію церкви змушені оглядатися і посадовці, і політики, і впливові бізнесмени. Це дозволяє митрополиту вирішувати важливі для поточного розвитку церкви питання. Зокрема, за темпами будівництва нових храмів тернопільська митрополія – на првоідних позиціях в курії.
6(-). Побер Ігор, народний депутат
Молодший політичний партнер кружка Барни-Заставного часу даремно не втрачає. Поки очільник області займається самопіаром, Побер проштовхує на ресурсні посади своїх людей. До останніх здобутків пауерліфтера можна віднести призначення начальників Пенсійного фонду та фонду держмайна. “Дотискає” Побер також призначення керівника держгеокадастру. Крім того, не потрібно забувати, що скандально відомий керівник служби автодоріг області Богдан Юлик з’явився на посаді також завдяки місцевому кличкісту.
7(-). Чайківський Іван, гендиректор “Агропродсервісу”
На початку року головний аграрій області пережив непростий період. Впливового та самостійного Чайківського відверто недолюблюють у Білому домі та бачать у ньому політичного конкурента. В останніх місцевих виборах Чайківський хоч і не брав участі, але, як мінімум, у 4 базових для “Агропродсервісу” районах обрано лояльних голів райрад та голів громад. Очевидно, тому не без допомоги влади новій агрофермі у Ланівцях влаштували справжню блокаду. Підприємець вчинив гонорово: згорнув проект, втративши чималі інвестиції. Практично одночасно Чайківський “запустив” два нових амбітних проекти – відродження м’ясокомбінату у Великій Березовиці та очолив обласний осередок Аграрної партії.
8(4). Чернявський Саймон, управляючий агрохолдингу “Мрія”
“Очам” Ахмєтова стало відверто нудно на тернопільських пагорбах. Усі головні ставки було зроблено у минулому році. З допомогою владної вертикалі новим менеджерам “Мрії” вдалося втримати більшу частину спадщини агрохолдингу Івана Гути. Завдання цього року – налагодити ефективний агроменеджмент, який у минулому році якісно поступався навіть доморощеним агрокомпаніям.
9(-). Деревляний Василь, перший заступник голови Тернопільської обласної ради
Забутий усіма одіозний екс-нардеп повернувся з політичного небуття. Зробивши після місцевої виборчої кампанії ставку на спілку з Барною, Деревляний виторгував 6 посад голів райрад для свох однопартійців, посаду першого віце-спікера для себе, а також… ставочок для брата. Поки посаджений у крісло зіц-голови Віктор Овчарук вивчає ази політичної науки, Деревляний перебирає важелі управління обласною радою. Щоправда, досі невідомо як поставиться Юлія Тимошенко до тісних обіймів Деревляного з командою Порошенка. В офісі “Батьківщини” не забули, як Василь Тимофійович навідріз відмовився виконувати прямі вказівки Юлії Володимирівни.
10(-). Гуда Ігор, директор будівельної фірми “Креатор-буд”
Наймолодший у місті власник будівельного бізнесу за останні роки перетворився у найбільш потужного гравця на будівельному ринку. З ним хочуть товаришувати місцеві політики та можновладці. Завдяки плідним стосункам з мером та вмінню вести агресивний бізнес структури Гуди отримують найкращі будівельні майданчики у місті. Це дозволяє збільшувати потужності і виходити на нові ринки. Також зростають лобістські можливості бізнесмена.