17 грудня завершується термін подачі документів на участь у конкурсі на посаду ректора ТДМУ. Однак представники медичних кланів завчасно розпочали арт-підготовку для вибору потрібного їм кандидата.
Щоб зрозуміти вагомість виборів наступного очільника ТДМУ, треба зважати, що за покійного ректора Леоніда Ковальчука ця посада стала ключовою в системі тернопільської медицини. Без його згоди не приймалося жодне управлінське рішення навіть там, де це не потребувало формальної згоди головного науковця. Зараз сімейство Ковальчуків та їх союзники фокусують зусилля на збереженні статус-кво. Згідно з новим законом про вищу освіту значно розширено коло осіб з правом голосу на виборах. Якщо раніше керівництво вузів через засідання кафедр відфільтрувало неугодних кандидатів, то зараз право голосу будуть мати всі науково-педагогічні працівники, у тому числі аспіранти та співробітники лабораторій. Крім того, різко зростає роль студентського самоврядування. Частина спудеїв теж голосуватиме.
Очевидно, через ці обставини медична “курія” розігрує карти не одного, а відразу трьох претендентів. Мова йде про сина екс-ректора Олександра Ковальчука, головлікаря Університетської лікарні Василя Бліхара та теперішнього в.о. професора керівника Аркадія Шульгая. Усі є ставленниками старої професури, яка тестує їх прізвища на предмет сприйняття нижчими кастами медиків.
Ідеальний варіант для середовища, яке дехто називає “медичною мафією” – обрання Олександра Ковальчука, який точно не ламатиме “грошовий конвеєр”, створений за попереднє десятиліття. З цим пов’язане призначення Ковальчука-молодшого на посаду першого проректора вузу. Проте у вузі є люди, які остерігаються “вітрів Майдану” і “Правого сектору” та застерігають сина залишатись в тіні, посприявши перемозі надійного і менш скандального кандидата.
На цю роль два претенденти. Це досі малопомітний і слухняний проректор Аркадій Шульгай. Саме його залишили у статусі виконуючого обов’язки ректора та довірили процедуру підготовки до виборів. Другий претендент – відомий у політичних і бізнесових колах Василь Бліхар. Свого часу він очолював Тернопільський міськздороввідділ. За часів Віктора Януковича пан Бліхар отримав несподіване призначення в Київ, де очолював корупційно-орієнтоване підприємство із сертифікації імпортних ліків. Після двох років роботи повернувся до рідного міста, де з подачі Ковальчука та Хоптяна отримав крісло головлікаря Університетської лікарні. Саме з його подачі Ковальчука-молодшого призначили першим заступником та довірили вирішення всіх кадрових питань. Злі язики у медичних колах розповідають, що саме тоді склався пасьянсс, згідно з яким Василю Бліхару обіцяли посаду ректора, а Ковальчук молодший займе вакантне місце в обласній лікарні.
Плани медичних босів можуть попсувати демократичні зміни в країні та новий закон. Щоб стати ректором тепер потрібно перемагати на відкритих виборах. Заради цього розігруються схема з трьома претендентами. Їхнє завдання не дати перемогти комусь четвертому та створити видимість демократії. Цікаво, як до інтриг тернопільського медбомонду поставиться новий міністр-реформатор Квіташвілі?