Детальний кошторис реконструкції перинатального центру, що на Замковій, в майже 30 мільйонів гривень, а також угоду з виконавцем цих робіт посадовці обласної державної адміністрації ховають за “сімома замками”.
Аби не розповідати на що конкретно витрачають бюджетні кошти, за якими цінами купують будматеріали та побутове обладнання, чиновники навіть законами нехтують. Про це пише “20 хвилин“.
Порушують закон
Ремонт перинатального центру у Тернополі на 29 мільйонів гривень обладміністрація замовила фірмі “Техно-буд”, співласником якої був депутат міськради і керівник фракції цієї партії Василь Лукін. Виконавця робіт, не зважаючи на величезну суму, не шукали через конкурентні конкурси, які б дали змогу знайти найдешевшу та найякіснішу пропозицію. Натомість скористались процедурою закупілві в одного учасника.
Чому найняли фірму співласником якої був регіонал (як і Валентин Хоптян – ред.) з’ясовували в інформаційному запиті до ОДА. В ньому ж попросили надати проектно-коншторисну документацію реконструкції, протоколи комітету конкурсних торгів та угоду з виконавцем. Отримали проміжну відповідь-обіцянку: “Враховуючи великий обсяг запитуваної Вами інформації, близько 600 сторінок, відповідно до статті 20 пункту 4 ЗУ “Про доступ до публічної інформації” у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів. Запитувана інформація буде Вам надана у термін, визначений законодавством, відповів листом заступник голови обласної державної адміністрації Юрій Желіховський”
Та обіцянка виявилась “цяцянкою”. За 20 днів підготовки документів, в яких приміром можна було б побачити чи дверні клямки по 5 тисяч не вартують, посадовці передумали їх надавати журналістам. Надіслали відповідь в якій самі собі засуперечили: “…Що ж до запрошуваних Вами документів (протоколи комітету конкурсних торгів, проектно-кошторисна документація, договір), згідно укладеного договору, жодна сторона не може надавати інформацію, яка стосується даного об’єкту третім особам без письмового погодження іншої…”.
Така відповідь чиновників – як мінімум непрофесійна й неприпустима, переконані фахівці. В угоді можна вписати будь-що, але вона не може суперечити Законам України.
– Таку відповідь мені важко зрозуміти, – каже київський юрист Богдан Глядик. – Вона, як на мене, суперечить законодавству і посадовці державної структури мали б про це знати. Частина 5 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачає, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Затягують час
Така відповідь, на думку фахівця, могла б бути надіслана чиновниками у випадку, коли оприлюднення або надання такої інформації могло б завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони чи розслідуванню. Під жоден з таких вийнятків реконструкція перинатального центру не вписується.
Частина читачів, переконані, що такі листи посадовців, не лише бажання приховати можливі завищення ринкових цін і партійні зв’язки, а й затягування часу.
– Та в ОДА просто затягує час, щоб люди не дізнались про завищені кошториси і відкати, які думаю, мають місце в проекті реконструкції, – пише на сайті читач з ніком Василь Лучка. – Крім того знаю, що офіційно відкриття відремонтованого перинатального центру планували на кінець грудня. Мав чи то президент, чи то прем’єр приїхати. Тому з відповіддю журналістам гальмували ще й тому, аби спокійно без негативної інформації в ЗМІ, урочисто відкрити заклад.
Підтвердженням намірів відкрити перинатальний центр, чи хоча б основний корпус, до кінця року є прочухан від президента Віктора Януковича, який отримав зокрема й Валентин Хоптян під час “Ради регіонів”, яка відбулась 25 грудня.
– Так, у цьому році Одеська, Тернопільська і Сумська області провалили завдання щодо створення перинатальних центрів, – сказав Президент. – На це питання також треба буде давати відповідь. Хоча кошти були передбачені у Держбюджеті, але на місцях не змогли організувати виконавську роботу. Це призводить до зниження ефективності державної політики, дискредитації політики реформ. Тому я вимагатиму персональної відповідальності за кожен пункт плану на наступний рік і кожен бюджетний показник…
Редакція оскаржила позицію керівництва обласної державної адмінстрації,зокрема пана Желіховського, заявою до обласної прокуратури. В ній просять притягнути чиновника до відповідальності та зобов’язати надати редакції копії документів, в яких можна побачити чи чесно і з користю для громади витрачаються десятки бюджетних мільйонів.