7% опитаних українців дотримуються Великого посту весь період, ще 11% – лише в окремі дні. 15% – намагаються поститися, але не завжди виходить, ще 5% – хотіли би, але не дозволяє здоров’я. 60% – точно не дотримують посту. Такі дані соціологічного опитування наводить Соціологічна група «Рейтинг».
Найбільше дотримуються посту на Заході (15% – весь період, 28% – лише в окремі дні), відповідно це греко-католики. Найменше – на Сході. Віруючі УПЦ (КП) дещо частіше дотримуються посту, ніж віруючі УПЦ (МП).
Як зазначають експерти, практично не дотримуються посту віруючі, які не відносять себе до жодної конфесії та невіруючі.
«Чим старші респонденти, чим нижчий їх рівень освіти, тим більше вони дотримуються посту. Дотримуються посту переважно жінки та мешканці сіл. Також серед старших людей найбільше тих, які хотіли би дотримуватися посту, проте їм не дозволяє здоров’я», – зазначено в опитуванні.
59% опитаних вважає, що метою дотримання посту є духовне очищення. Рідше люди постять з метою очищення організму (15%) або з метою схуднення (3%). Ще кожен шостий постить тому, що так прийнято.
80% респондентів, які суворо дотримуються посту, роблять це з метою духовного очищення. Тоді як, серед тих, які лише намагаються, значна частина постить, тому що так прийнято.
В період посту опитані найбільше готові відмовитися від їжі тваринного походження (70%), менше – від споживання алкоголю та цигарок (58%), розважальних заходів та святкувань (50%) та вживання нецензурних слів (40%). Практично не готові відмовитися від перегляду розважальних телепрограм (20%) та інтимних стосунків (19%).
Дослідження проводилося 15-26 березня 2012 року. Методом інтерв’ю було опитано 2000 респондентів віком від 18 років і старші. Помилка репрезентативності дослідження (з імовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% – не більше 2%, для значень близьких до 10% – не більше 1,3%, для значень близьких до 5% – не більше 1%.