15-16 квітня 1944 року завершились бої за володіння Тернополем. Саме у ці дні відзначають звільнення міста від фашистських загарбників.
– Тернопіль німці за дуже короткий проміжок часу перетворили у досить потужний оборонний пункт. Це називається у військовій термінології як «міста – опорні пункти», – розповів телеканалу ІНТБ військовий історик, головний спеціаліст обласного архіву Ігор Крочак.
Гнучка мобільна оборона в Тернополі була застосована не вперше. Німці частково її використовували в боях на правобережній Україні за Житомир. Саме вона дала можливість так довго протистояти радянським військам.
– Німці, створивши такий потужний опорний пункт, оборонялися більше місяця. Була спроба бронегрупи прорватися до оточених. Довший час радянська історіографія уникала питання, скільки було німців – спочатку завищувала до 18 тисяч, а потім опустила до 12 тисяч. А взагалі німців було 4 тисячі 700. А якщо говорити з тими частинами, які були на підступі – це не більше 8-9 тисяч усіх разом, – зазначив Ігор Крочак.
У самому Тернополі німців було до 5 тисяч осіб. Радянські війська ж наступали з десятикратною перевагою, каже Ігор Крочак. Проте це не врятувало останніх від колосальних втрат. Дослідник вважає, що уся відповідальність за це лягає на вище партійне керівництво, яке неправильно підходило до побудови збройних сил, оснащення та оцінки ситуації.
Після перших вагомих втрат радянські війська почали використовувати артилерію. Через це Тернопіль було сильно зруйновано. Загинуло чимало мирного населення, яке стало заручником у протистоянні між нацистською Німеччиною і Радянським Союзом.