Основою при формуванні мережі закладів освіти, охорони здоров’я, спорту є діаграма міста у віковому зрізі. Вона дає можливість зробити не тільки прогнози, а й змоделювати розвиток освітньої, дошкільної, спортивної мережі. Це дозволяє побачити, що ж нас чекає у майбутньому.

Вже сьогодні у Тернополі існує демографічна яма восьми-дев’ятирічних дітей, яка буде поширюватися і надалі.

– Відповідно, я роблю прогноз, що далі у нас буде поглиблюватися проблема наповненості шкіл. Зрозуміло, що і влада, і територіальна громада налаштовані на збереження мережі освітніх закладів. Але це має бути вже суспільний компроміс. Якщо ми бачимо, що у нас є проблема, наповненість шкіл буде не тільки менше 50%, можливо, навіть нижча. Тому треба вже спілкуватися із людьми і пояснювати: якщо ми хочемо зберегти цю мережу, то ми повинні розуміти, що ми на чомусь іншому будемо втрачати, – пояснює заступник міського голови Леонід Бицюра.

А втрачати, у першу чергу, на думку заступника мера, буде житлово-комунальна галузь. Тому що освіта фінансується за формульним принципом. А формульний принцип орієнтується на наповненості шкіл.

– Вже сьогодні фактично по окремих школах міста є наповненість менша за 50%. Масовим це може стати вже за кілька років, зважаючи на ту категорію дітей, котра зараз навчається у 2-3 класах. Однак це не буде рівномірно, що всі школи не будуть заповнені. Тобто, одні класи, мережа класів, наприклад, других-третіх буде зменшена, – зауважує чиновник.

Загалом сьогодні у тернопільських школах навчається 25 тисяч дітей. На виплату зарплати вчителям не вистачає два місяці. А це щонайменше 25 мільйонів гривень. І це при тому, що протягом поточного року буде п’ять разів піднято зарплату. Іншого виходу, ніж йти у відпустку без збереження зарплати, немає.

– Ми розуміємо, що мінімум два-три місяці вже не буде зарплати. А погасити тим ресурсом, який є в місті, це не можливо. Я також йду у відпустку за власний рахунок. Кожен має піти. Тому що розуміємо, що навантаження на бюджет завелике, – резюмував Леонід Бицюра.