Медики розповіли на що хворіли діти і дорослі у першому півріччі 2014 року.

Як працювали медичні заклади області перші шість місяців цього року обговорили на колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації. Учасники та головуючі цього заходу заслухали інформацію про як запобігають дитячій та материнській смертності, чим хворіли у першому півріччі діти і дорослі, скільки людей було прооперовано, які найхарактерніші хвороби у жителів області тощо. Кожен із доповідачів також повідомляв, що необхідно зробити для покращення ситуації у його ділянці роботи.

Головний спеціаліст – акушер-гінеколог департаменту охорони здоров’я ТОДА Олексій Федченко розповів, що за перше півріччя народилося 5669 немовлят, що на 134 більше ніж за такий же період минулого року. Материнської смертності, як у минулому, так в цьому році не було. Загалом, в області діє 23 пологових відділення, з них – два відділення у Тернополі, 16 у центральних районних лікарнях та п’ять малопотужних відділень у райлікарнях.

– У планах є продовження реорганізації мережі закладів та вдосконалення перинатальної допомоги, – зазначив Олексій Федченко. – Необхідно передбачати створення мережі перинатальних центрів третього рівня у Тернополі, другого рівня у Чорткові, у міській лікарні №2. У Шумському та Ланівецькому районах підготувати лікарів з УЗД-діагностики на перспективу. Потребує сучасного медичного оснащення відділення інтенсивної терапії новонароджених, необхідні апарати сучасної діагностики патологій плоду для Тернопільського та Підгаєцького районів.

В області реалізуються державні програми щодо попередження дитячої смертності, інвалідності, інфекційних захворювань. Головний спеціаліст – педіатр департаменту охорони здоров’я ТОДА Майя Голяк розповіла, що кваліфіковану медичну допомогу дітям надають 213 лікарів-педіатрів. Станом на 2014 рік на Тернопіллі живе 204 тисячі 523 дітей. За останні чотири роки кількість дітей в області зменшилась на 10 тисяч. В останні роки зберігається тенденція до підвищення показників захворюваності від народження до 17 років. На першому місці серед дітей хвороби органів дихання, на другому – органів травлення, на третьому – ендокринної системи.
Кількість захворювань серед дорослого населення за останні півроку зросла на 2,3 % порівняно з минулим роком та складає 83,3 % від всього населення. Тут перше місце посідають хвороби систем кровообігу, органів дихання та органів травлення. Головний спеціаліст – терапевт департаменту охорони здоров’я ТОДА Лариса Матюк зазначила, що складною залишається ситуація по захворюваності на ВІЛ/СНІД. Так, цього року в області зареєстровано 56 носіїв ВІЛ-інфекції та 14 випадків СНІДу.

За шість місяців 2014 року в стаціонарах області пройшли лікування 34 тисячі 134 хворих, що дещо менше ніж минулого року. Загальна смертність збільшилась на 3,4% – померло 7751 особа. Найчастіше в області помирають від хвороб системи кровообігу – 72,4%, зокрема, ішемічної хвороби серця. В той же час, зменшилося смертність внаслідок інфаркту міокарда, гіпертонічної хвороби.

– Фінансування медичних програм з бюджетів усіх рівнів сприяло поліпшенню окремих показників здоров’я населення, – говорить Лариса Матюк. – Проте, залишається багато невирішених питань – недостатня матеріально-технічна база закладів охорони здоров’я, особливо районних лікарень, дефіцит коштів на проведення діалізного лікування, відкриття в районах області філій гемодіалізу, немає хоспісу для надання невиліковно хворим необхідної допомоги, відсутнє в повному обсязі забезпечення ліками пільгових категорій громадян, в тому числі й пацієнтів з трансплантованими органами. Ситуація із забезпеченням імуносуприсантами хворих з трансплантованими органами дуже складна. Кошти, які були спрямовані на це з обласного бюджету вже використані в повному обсязі. А централізовані поставки, які ми очікували в поточному році, за попередніми даними МОЗ, надійдуть тільки у листопаді-грудні цього року. Тому весь фінансовий тягар забезпечення цих хворих ліками лягає на місцеві бюджети та на керівників лікарень.

Ольга Трач
Фото автора