Очікується, що постійного керівника для НБУ знайдуть аж восени. Доти установою керуватиме донедавна перший заступник Яків Смолій.

Уперше широка громадськість про Смолія дізналася аж тоді, коли він тимчасово сів у крісло, насиджене Гонтаревою. Виявляється, це — аж ніяк не простий клерк, а доволі заможна людина. Нового “в. о.” називають найбагатшим топ-менеджером Нацбанку, пише газета Експрес. Як і на чому він будує власний бізнес? Що про нього відомо?

Народився Яків Смолій на Тернопільщині, освіту здобув у Львівському університеті ім. І. Франка за спеціальністю “Прикладна математика”. Кар’єру почав із посади лаборанта, далі працював інженером-програмістом спершу на заводі “Оріон”, а потім у Тернопільському обласному управлінні Нацбанку. Там він доріс до заступника начальника управління НБУ. А далі пішов працювати вже заступником голови правління банку “Аваль”.

Працюючи в цьому банку, Смолій був його міноритарним співвласником (володів приблизно 1,25% акцій). Зважаючи на те, що в 2005 році австрійський “Raiffeisen” заплатив за “Аваль” його власникам на чолі з Федором Шпигом і Олександром Деркачем 1 мільярд доларів, припускають, що за свій пакет Смолій виручив більше як 12 мільйонів доларів.

Пізніше нинішній керманич Нацбанку працював директором із питань банківського бізнесу товариства “Престиж-груп”, яке створили колишні акціонери “Авалю”. Посаду заступника голови НБУ Смолій обійняв у квітні 2014-го — у період, коли Нацбанком керував Степан Кубів.

Новий в. о. голови НБУ у своїй декларації за 2016 рік задекларував 18,6 мільйона гривень доходу. Зокрема, в Нацбанку він заробив 1,8 мільйона гривень, одержав дохід від оренди майна — 3,1 мільйона гривень, відсотки — 7,4 мільйона гривень, дивіденди — 5,3 мільйона гривень гривень. У Смолія аж шість банківських рахунків: в Укрексімбанку — 3,96 мільйона доларів, в Укрсиббанку — 345 тисяч гривень, в “Райффайзен Банку Аваль” — 4,5 тисячі доларів і 114 тисяч гривень, у “Дельта Банку”, який перебуває в процесі ліквідації — 5,976 мільйона гривень. Відповідно до його декларації про доходи за 2015 рік, був ще й рахунок у “Сбербанку” (3 тисячі доларів), тепер цієї позиції немає.

Але головний актив Смолія — тисячі квадратних метрів нерухомості по всій Україні, яку він здає в оренду. Як вдалося з’ясувати із відкритих джерел, орендарями частини нерухомості Смолія є низка банків.

Найбільші доходи як рантьє Смолій отримує від Львівського медичного Центру Святої Параскеви та київської компанії “Принтек Україна ЕЛ.ЕЛ.СІ.” Кожна з них забезпечила йому майже мільйон гривень надходжень за минулий рік. Обидві компанії оформлені на кіпрські структури  — “St. Parasceva Medical Holding Limited” і “Printec Holdings Limited” відповідно.

У минулому році компанія, підконтрона Смолію, стала регулярно перемагати в тендерах українських державних банків. За даними “ProZorro”, за останній рік вона підписала 12 контрактів на 73 мільйони гривень. Причому її клієнти — тільки два державні банки, Ощадбанк і Укргазбанк. Так, обласні управління Ощадбанку в листопаді-грудні уклали чотири угоди про закупівлю телевізорів LG 43SM5B діагоналлю 43 дюйми на загальну суму 1,27 мільйона гривень. У другій половині минулого року їхня роздрібна ціна становила приблизно 45 тисяч гривень, а для Ощадбанку — аж по 72,06 тисячі та 79,45 тисячі гривень за штуку (у різних партіях та ж модель телевізора коштувала по-різному). Цікаво, що закупівлю проводили в обхід аукціонів — філії просто постфактум відзвітували про покупку дорогої техніки.

Ну а найцікавіше, як з’ясували розслідувачі, ці телевізори були ввезені в Україну наприкінці 2016 року за ціною лише приблизно 615 доларів (15 375 гривень за тодішнім курсом) компанією “Логін”.

Доволі скандальною виявилася і закупівля Укргазбанку. Там суми переплати обчислюються мільйонами гривень.

“Нещодавно у Вашингтоні була оприлюднена доповідь для членів ради директорів МВФ про Україну, — каже нам екс-міністр економіки Сергій Терьохін. — Із трьох розділів доповіді один присвятили Нацбанку, вказали проблеми, які з ним пов’язані. Одна з основних полягає в тому, що керівники НБУ пов’язані з бізнесом на банківському ринку. Тобто Нацбанк, все його правління разом зі Смолієм, є під вибірковою увагою міжнародних інституцій”.

Однак Терьохін переконаний, що в Україні не можна залишати таку ситуацію без реагування. “Йдеться про сферу відповідальності Генпрокуратури та нових антикорупційних органів — НАБУ й НАЗК. Якщо підтвердиться, що має місце конфлікт інтересів, то значить, що людина перебуває не на своїй посаді. Адже заборона конфлікту інтересів є й у законі “Про запобігання корупції”, і у законах “Про Нацбанк” і “Про банки та банківську діяльність”.

Ірина Коваленко