Зразки фігуративного мистецтва представила на розсуд тернополян молода художниця Аліна Гаєва. Її виставка живопису «Очима дитини» діє зараз у галереї «Бункермуз». Усього в експозиції представлено 18 робіт. Усі вони створені у 2013 та 2014 році. Серед картин є кілька автопортретів художниці та шість картин із нової серії – «Очима дитини».

– Виставка має назву «Очима дитини», тому що художник це і є дитина: незаангажована, щира, яка реагує на соціум та продукує свої твори, – пояснила Аліна Гаєва. – До того ж, я теж в очікуванні дитини, і нові роботи малювала вже будучи вагітною. На роботах, які входять у цю серію зображені конкретні люди. Наприклад, на диптиху «Очима дитини» та «Руками матері» зображені мій чоловік з мамою. Цей диптих не тільки аналогія до материнства, а й до художника, який покладається не на свій досвід, а на почуття. Адже дитина бачить набагато менше ніж мама. І художнику не обов’язково  керуватися досвідом, треба вільніше себе відчувати, безпосередньо, як в творчості, так і в житті. А друга робота з диптиху, з руками, це вже є символ досвіду, фізичної підтримки. Поряд експонуються портрети чоловікових батька та бабусі. Це не традиційні портрети, до яких усі звикли, у цих роботах є портретна схожість, але без вимальовування, деталізації. Хотілося зробити їх грубими і чуттєвими водночас.

Творячи ту чи іншу картину, художниця постійно експериментує. Це стосується і вибору матеріалу, на якому вона працює, і самого зображення.

– Перші мої проби були на фанері, ДСП, ДВП, оскільки боялася, що можу пошкодити полотно, і доведеться його викинути, – говорить художниця. – А останній мій вибір – це пінополістирол, тому що він набагато легший ніж фанера, особливо дев’ятка, що важливо у моєму теперішньому стані. Загалом, мені цікаво експериментувати. Я не люблю традиційний живопис: портрети з натури, пейзажі. Хоча сама працюю в одному із традиційних жанрів – фігуративізмі.

У своїй творчості Аліна Гаєва не продумує наперед, що відтворюватиме на тій чи іншій картині. Її роботи здебільшого настроєві. Найкраще це відображається у її автопортретах, а також у кольоровій гаммі картин. А ще у творчості художниця дотримується такого правила:  «Треба бути прямим, і максимально зробити все, щоб мозок і рука були єдині, не старатися фотографічно відобразити дійсність, бути вільним на картині і повністю перебувати в ній».

Виставка Аліни Гаєвої діятиме у Тернополі до 24 травня.

Ольга Трач

Фото Kurt Lee