У Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т. Шевченка завершують роботу над черговою прем’єрою. Цього разу з тернопільськими акторами працює знаний режисер, народний артист України Федір Стригун. Дирекція тернопільського драмтеатру запросила його поставити на нашій сцені романтичну оперету Ярослава Барнича «Шаріка, або Кохання січового стрільця». 

оперета, Шаріка, Стригун, драмтеатрПрацювали над оперетою в театрі майже п’ять місяців. У ній задіяні близько сорока акторів, які працюють удвох складах. Роль Шаріки виконує молода актриса Юлія Хміль. Її партнер на сцені – Борис Репка, він грає головну чоловічу роль. У виставі також задіяні народні артисти України: В’ячеслав Хім’як, Люся Давидко, заслужені артисти України: Марія Гонта, Наталія Лемішка, Богдан Стецько, Сергій Андрушко, Олександр Папуша, Дмитро Губ’як, відомі актори: Михайло Безпалько, Ірина та Олена Складан, багато молодих акторів.

– «Шаріка» – це історія про кохання молодої мадярської дівчини та січового стрільця, – розповіла Ірина Папуша, заступник художнього керівника з літературної частини драмтеатру. – Ця оперета змінює звичні уявлення про життя та побут січового стрілецтва, якому також були притаманні почуття кохання та усього прекрасного. Історія любові прикрашена мелодійною музикою Ярослава Барнича. Цю оперету високо оцінюють театральні критики.

Постановка, яка була написана Ярославом Барничем ще у 1934 році, має й свою цікаву та трагічну історію.

– До 1939 року вона була у репертуарі усіх галицьких театрів, – розповів Федір Стригун, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, режисер-постановник. – У 1943 році прем’єра «Шаріки» відбулася в Івано-Франківську. Але гестапівці заарештували акторів, глядачів, а потім 42 чоловік розстріляли. Барнич після цієї прем’єри повернувся до Львова весь сивий. З часом оперету забули, а Ярослав Барнич емігрував і довгий час жив в Америці, у Клівленді. Там він і похоронений. Але він написав дуже багато музики, і одна з його прекрасних пісень – це пісня-танго «Гуцулка Ксеня» та оперета «Гуцулка Ксеня». Кажуть, що немає українських оперет, а тільки у Барнича є десь шість, але всі вони пропали після війни, зокрема «Дівча з Маслосоюзу», «Пригода в Черчі». Дві з тих, що знайшли – «Шаріку» та «Гуцулку Ксеню» – я поставив в Національному академічному українському драматичному театрі імені М. Заньковецької. Тепер попросили мене в Тернополі її поставити. І я погодився, бо дуже люблю Тернопіль, тернополян і тернопільський театр імені Шевченка.

Прем’єра «Шаріки» в нашому драмтеатрі пройде 2, 3,7, 9 та 30 листопада. Початок вистав о 19.00

Ольга Трач

Фото Kurt Lee