У Тернополі під час всеукраїнського скульптурного пленеру «Камень. Аллегорія», на очах у колег, помер львівський майстер Григорій Кудлаєнко.

Мистецька акція відбувалася в центральному парку «Топільче» протягом двох тижнів. Останні штрихи творчі люди допрацьовували сьогодні. Григорію Кудлаєнко стало погано ще минулої п’ятниці під час роботи з каменем. Лікарі терміново доставили його до лікарні, де констатували інфаркт. Скульптор жив ще до понеділка. Сьогодні у Львові колеги та близькі проведуть майстра в останню путь.

Скульптурний пленер зібрав у Тернополі 12 майстрів з різних частин України. Свої роботи вони створили дуже швидко на очах міщан. Кожен день люди приходили, аби подивитися на творчий процес.

«Ми намагаємося створити не тільки скульптури, але позитивну енергетику для людей, – розповів столичний скульптор Володимир Шелудько. – Коли люди приходили і цікавилися, ми з радістю з ними ділилися своїми емоціями та враженнями. Це ж духовна і культурна сфера, в якій кожна людина повинна хоч іноді перебувати».

Володимир Шелудько присвятив свій монумент відомому скрипалеві Богодару Которовичу. Він особисто знайомий з дружиною всесвітньовідомого музиканта, і тому ця тема йому близька.

«Це знакова постать української культури. Ним захоплювалися і бажали наслідувати. Його навіть називали «Українським Паганіні». Тому я хотів залишити ще один спогад для людей про нашого скрипаля», – сказав Шелудько.

В іншій стороні пленеру ще одну скульптуру закінчує кам’янець-подільський майстер Сергій Кляпутера. Вже з самого початку розмови творець говорив з якоюсь смутою. Спочатку Сергій зробив глибокий вдих, а потім озвучив назви роботи – «Минуле і майбутнє». У цьому творінні з вапняку злилися дві фігури – маленька і велика. Вже в процесі спілкування пан Кляпутера зізнався, що доробляє останні штрихи зовсім не своєї роботи.

«У п’ятницю моєму викладачеві з Львівського університету з курсу «Анатомія скульптури» Григорію Кудлаєнку стало погано, – розповідав Сергій Кляутера, продовжуючи і далі наносити фактуру на монумент. – Він саме закінчив обриси свого творіння. Йому стало погано, і він з інфарктом потрапив до лікарні. Ми навіть не думали про щось погане. Думали, полежить кілька днів і закінчить розпочату справу. Але в понеділок десь о 18 годині повідомили про його смерть. «Минуле і майбутнє» – його лебедина пісня. Знаєте, не прийнято закінчувати чужі скульптури. Але все ж, хоча б останні штрихи, в якійсь мірі, знаменної скульптури для мого вчителя Григорія Артемовича, я вирішив доробити».

Робота самого Сергія Кляутера стоїть зовсім недалеко. З каменю витесана, як і вчив Григорій Кудлаєнко, анатомічна фігура оголеної жінки. Це символ весни і пробудження, народження чогось нового.

Усі 12 скульптур вже скоро розставлять по Тернополю. До речі, в парку імені Тараса Шевченка вже є подібна галерея на основі пленеру 1988 року. Тодішня скульптура Григорія Кудлаєнка “Віддзеркалення” займає особливе місце. Молодята та гості міста дуже люблять фотографуватися якраз біля цього творіння.