73-річна вчителька із села Мирне Підгаєцького району Ганна Зьомко з 1989 року почала збирати старовинні ікони. Вона врятувала від знищення близько 200 стародавніх ікон, серед них є чудотворні.

У молодості Ганна Зьомко спостерегла, що в хатах односельчан старовинні ікони опинялися на горищах або у вогні. Тоді вона вирішила зберегти хоча би  частину святої старовини. Деякі з врятованих ікон дарували пані Ганні родини. Пізніше частина колишніх власників усвідомила цінність відданих ікон і попросила повернути святині. На сьогодні в колекції Ганни Зьомко – 100 ікон. Так на Тернопільщині з’явилася унікальна колекція.

До речі, у даній колекції зібрані ікони не лише сімей Тернопільщини. Жителі Вінницької та Хмельницької областей під час Голодомору обмінювали ікони на хліб. Так деякі стародавні ікони з інших областей України опинилися спочатку у селі Мирне, а пізніше у колекції Ганни Зьомко.

На виставці, яка триває у Тернопільській бібліотеці № 4 для дорослих, представлені 73 ікони. За словами завідувача бібліотеки Світлани Козелко, три іконі написані на холсті, а решта робіт виконані за технікою хромолітографія.

Одна з найстаріших ікон, представлених на виставці, налічує понад 200 років. Ікона не реставрована. На багатоликому образі зображені Ісус Христос, Богородиця, архангел Михайло, Святий Микола і ангели. “Про таку ікону писала Марійка Підгірянка. Цю пісню в нашому селі досі співають”, – каже Ганна Зьомко.

Окрім ікон, на виставці представлені два старовинних Євангелія і два молитовники. Це сімейна реліквія одного з тернопільських приватних колекціонерів. Один молитовник відноситься до кінця ХІХ століття, а другий – 1923 року. Одне з представлених на виставці Євангелій є старою копією і відноситься до ХVІІІ ст. А друге Євангеліє є оригіналом і написане на онучах, графіка стара, мова – старослов’янська. Євангеліє написано так, що не стираються ані літері, ані зроблені розділи на кожну главу, де можна було робити нотатки. Якщо на ці сторінки потрапляє пляма чи вода нічого не змивається – це вже перевірено століттями.

Тамта Ґуґушвілі, День