Про їх зведення говорять уже не один місяць, і навіть рік. Та можливість побачити постаменти ще ніколи не була такою реальною, як нині. Мова йде про пам’ятний знак депортованим українцям із земель, які відійшли до Польщі, та неоднозначний пам’ятник командиру «Жидівського пробойового куреня» Соломону Ляймбергу.

Щодо першого, то дозвіл на його зведення виконавчий комітет мерії прийняв ще 20 років тому, у 50-ту річницю примусового виселення з території сучасної Польщі. Урочисте відкриття готували до 70-річчя депортації українців. Примусове переселення на Схід почалося у 1944 році. За підрахунками фахівців, тоді на Тернопільщині оселилося майже 150 тисяч переселенців.

За словами начальника управління містобудування та архітектури ТМР Василя Бесаги, пам’ятник зведуть у сквері на бульварі Тараса Шевченка.

– Зараз ведеться активна робота. Зі сторони громадських організацій – виготовлення пам’ятника, зі сторони міської ради – благоустрій, – каже Василь Бесага.

Перспектива встановлення іншого пам’ятного знака є трохи дальшою. За словами пана Бесаги, представники громадськості лише озвучили пропозицію.

– Ці люди приходили до мене на прийом. Міський голова дав доручення вивчити можливість становлення такого пам’ятника. Зараз представники громадськості повинні звернутися до нас письмово, надати відповідний пакет документів, згідно з постановою Кабінету Міністрів, – каже посадовець.

На переконання Василя Бесаги, обидва пам’ятники мають патріотичне спрямування. До слова, «Жидівський пробойовий курінь» створено 15 червня 1919 р. на основі єврейської міліції міста після визволення Тернополя від польських загарбників. Єврейська міліція Тернополя складалася з 200 чоловік, а курінь нараховував 1200 бійців, пише “Номер один“.