Батьки школярів стомились боротись проти новобудови, яка розгорнулась під вікнами закладу. Директор на запит до комунальників отримав відповідь, що все законно. Активісти звинувачують у недбальстві міського архітектора. Той киває на проектантів. Тим часом на самій будові робота кипить.

– А що ми можемо зробити? Воювали-воювали, а, як самі бачите, – будова кипить, – батьки школярів у розпачі. – Хтось з влади, даючи дозвіл на будову в кількох метрах від стіни школи, про дітей думав – ні! Тільки, виходить, про те, щоб набити свої кишені.

Будують за 10 м від школи

Батьки школярів, які навчаються в економічному ліцеї №9, кажуть, що вже руки опустили. Тільки спостерігають, як кипить робота на будівельному майданчику і пильнують дітей.

– Котлован вже вирили, парканом обнесли, але ж будівництво – у кількох метрів від школи, – каже мама п’ятикласника пані Олена (прізвища герої публікації бояться називати через страх переслідування їхніх дітей – прим. авт.) – Зараз канікули і діти приходять на подвір’я, аби погратись. А як перелізуть через паркан чи покалічаться?
Приблизно рік тому ділянку за метрів 20-30 (!) від стіни школи виділили під будівництво багатоквартирного будинку. Батьки школярів обурювались, адже будівельні роботи заважали навчальному процесу.

— Інакше, як свинством, це не назвеш, — обурювалась тернополянка Ніна Міляновська. — Цікаво, яким чином розробляли проект інсоляції прилеглої території (притік сонця, – прим. ред.). Невже у місті немає більше ділянок, де б можна було будувати, окрім як перед вікнами школи? Більше того, урокам заважає навіть простий ремонт, вам це підтвердить будь-який вчитель. А як діти вчитимуться, коли йтиме будівництво?

Батьки хвилюються, що коли після канікул почнуться уроки, у кількох метрах від вікон забиватимуть сваї та шумітимуть. Про який якісний рівень навчання у таких умовах може йти мова?

Директор ліцею ще восени минулого року надіслав запит до КП «Тернопільбудінвестзамовник», якому депутати на сесії міськради виділили землю. Ті невдовзі відповіли, що будова законна, всі дозволи є, норм не порушували.

На території школи нічого не будується, що поза її межами – ми до цього стосунку не маємо і впливати не можемо, – каже директор школи №9 Григорій Рибак. – Я звертався до забудовників із запитом – вони відповіли, що все в нормі.

Все – за нормами

У відповіді на запит (копія є в редакції – прим. авт.) й справді все гладко. Вказано, що будівництво заплановане відповідно до Генплану, затвердженого рішення сесії міськради. Проектна документація – в порядку. Норми погоджували з управлінням містобудування, архітектури та кадастру міськради.

Відстань між запроектованим будинком і школою становить 30 м, огорожею школи – 10, 66, – відповів директор КП «Тернопільбудінвестзамовник» Роман Кришталовський. – Висота будівлі передбачена 29 м. Тривалість інсоляції відповідає державним будівельним нормам.

Нікого не хвилює, обурюються батьки школярів, що будова заввишки майже 30 м повністю перекриє доступ світла у навчальні класи.

Громадські активісти, до яких звернулись за допомогою тернополяни, стверджують, що порушень у цьому будівництві чимало. Скажімо, згідно пункту 3.37 державних будівельних норм України (ДБН360-92**), висота будинку та відстань до школи мають бути іншими.

Санітарні розриви від шкіл, дитячих і лікувальних установ до житлових і громадських будинків при розміщенні їх з боку дитячих кімнат, класів і палат, слід приймати не менше 2,5 висоти протилежного найвищого будинку (не баштового типу), – написали активісти на сайт 20minut.ua. – Нескладно підрахувати, що при висоті дев’ятиповерхівки близько 25 м відстань до школи має бути 62 м.
Кивають один на одного

У цьому будівництві є ще безліч порушень, тому виникають запитання: як міг головний архітектор міста дати добро на такі злодіяння, обурюються активісти. Як сам проект зміг пройти експертизу, а держархбудінспекція дати дозвіл на будівництво? І просять правоохоронні органи з’ясувати законність.

Начальник міського управління містобудування, архітектури та кадастру Василь Бесага всі звинувачення на адресу свого підрозділу відкидає.

Саме проектант відповідає за дотримання будівельних норм, – каже Василь Бесага. – Ми надаємо вихідні дані і підписуємо до виконання.
Ми хотіли отримати коментар і в проектантів. Для цього кілька днів поспіль телефонували, аби домовитись про зустріч, до державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Тернопільагропроект». Керує ним, згідно з даними довідкових, Станіслав Кедик. Однак, слухавку ніхто не брав. Ми готові вислухати позицію проектантів та опублікувати її в одному з наступних номерів.

Коментар

Олег ВІТВІЦЬКИЙ, (38 р.) депутат міськради:

До мене минулоріч звертались батьки школярів. Я на той час хотів зробити депутатський запит, але цю пропозицію на сесії підтримали лише 10 депутатів. Тому надіслав звернення до міського голови і керівника «Архбудконтроль». Від них отримав майже ідентичні відповіді, що все відповідає нормам. Сам туди їздив і місцевого архітектора залучав. Але згодом почалась революція і було не до того. Якщо і повертатись до цього питання, лише у випадку, коли змінять керівництво «Архбудконтролю». Тоді знову можна буде об’єднати зусилля батьків, небайдужих людей, аби дати нову оцінку законності будови. Я готовий їм у цьому допомогти.

Ірина Белякова, “20 хвилин