В окремих магазинах торговельно-розважального центру Тернополя взуття і одяг продають вже в доларах і євро.

“Сьогодні в одному з магазинів на “цінниках” взуття були написані цифри 65, 50, 70. Здивувала і ціна і те, що не вказано жодної валюти. Коли перепитуєш про вартість продукції, продавці відповідають, що ціна вказана в доларах. Там же відповідно до курсу іноземної валюти кажуть вартість продукції у гривнях. В іншому магазині продають взуття по євро”, – повідомляють читачі “0352.ua“.

Як зазначають фахівці, в Україні єдиним платіжним засобом на внутрішньому ринку є гривня. Тому, якщо трапляються випадки формування цін в іноземній валюті, такі дії не можуть бути правомірними.

“Єдиним платіжним засобом на території України на внутрішньому ринку є тільки гривня. Формування цін в іноземній валюті не передбачено жодним нормативним актом в Україні. Як на мене, з точки зору законодавства, такі дії, якщо вони мають місце, є не правомірними”, – каже доктор економічних наук, професор Михайло Лучко.

Що може вмотивовувати до таких дій підприємців, які купують товари за кордоном, не важко здогадатися.

“Якщо люди формують ціни на товари в доларах, вони мабуть виходять з того, що дуже швидко змінюється курс долара. Підприємці напевно вважають, що важко міняти “цінники” щогодини. Але, як я вже зазначив, такі дії, якщо вони мають місце, виходять за правове поле”, – каже Михайло Лучко.

Фахівці також зазначають, що формування цін в іноземній валюті частково є менеджерським ходом. Адже та чи інша сума у доларах в рази менша, ніж у гривнях. Тому на перший погляд вартість продукції не лякає покупців, вони психологічно поступово звикають до справжньої ціни товару. У певних випадках це може спрацювати на користь підприємців – незважаючи на високу ціну покупець може придбати товар.