Вчителі, медики, інші працівники бюджетної сфери в останні місяці можуть отримувати зарплату із затримками. Пов’язано це з тим, що на оплату праці у районних бюджетах не вистачає 60 мільйонів гривень. Така ситуація з недостатністю грошей на зарплати повторюється уже кілька років поспіль. І якщо раніше це питання частково вирішували за рахунок субвенцій із держбюджету, то зараз його необхідно вирішувати виключно на місцях.

– У держави ресурсів немає, – каже Степан Скибиляк, директор департаменту фінансів ТОДА. –  Державний бюджет не виконується на 12 мільярдів гривень, і це з урахуванням того, що проведено два секвестри держбюджету. Україна просить допомоги в міжнародних державних організацій на 2 мільярди для того, щоб закупити ще 5-7 мільярдів кубометрів газу. Тобто, реального ресурсу виконання доходів, щоб направити їх на видатки у держави немає.

Протягом року, за словами головного фінансиста області, вживалися певні заходи стосовно вирішення даного питання однак, в окремих районах вони були не достатньо ефективними. По – перше, у жовтні голови райдержадміністрацій неефективно перерозподілили 46 мільйонів вільних залишків бюджетних коштів. Із цієї суми на оплату парці пішло тільки 11 мільйонів. По-друге, у певних районах не виконують спеціальні Постанови, закони, розпорядження Кабміну чи Уряду, які стосуються заборони на розширення штату працівників, економії коштів тощо. Найбільша незабезпеченість фінансами на зарплату у двох галузях – освіті та медицині.

– В області кожна п’ята школа некомплектна, – зазначає Степан Скибиляк. – Утримання одного учня  у таких школах набагато дорожче, ніж у школах, де наповненість класів чи шкіл нормальна. Найбільше малокомплектних шкіл у Лановецькому районі – 46%, Зборівському – 43%, Козівському – 33%. Така  ситуація склалася через те, що у нас при нормативі наповненості класів 30 учнів, є по два класи, які мають по 14-15 учнів. Робиться це штучно, необґрунтовано, і в області функціонує 81 такий клас. Найбільше їх у Густинському районі – 15, у Підволочиському – 8, Тернопільському – 14. Якщо обрахувати видатки на одного вчителя, а це 55 тисяч гривень на рік, то якщо об’єднати класи і зробити один клас із 30-ти учнів, економія складе більша 4,5 мільйонів гривень.

У закладах охорони здоров’я замість того, щоб скорочувати кількість штатних працівників, їх навпаки, збільшують.

– У Бучацькому районі безпідставно збільшено на 18 одиниць штат, хоча розпорядження №156 Р категорично забороняє це робити, і видатки плюс 500 тисяч гривень на рік, – говорить Степан Скибиляк. – Подібна ситуація у Гусятинському районі, де стало більше на 86 працівників ще минулого року. Середньорічні видатки на них по зарплаті – 3,5 мільйони гривень. У Тернопільському районів теж створили при поліклініці Центр невідкладної допомоги, хоча район запевняє, що вони справляться з виплатою зарплати. Крім цього, великі показники працівників закладів охорони здоров’я в окремих районах на 10 тисяч населення. Щодо цього також є нормативи. Якщо по області показник складає 151 працівник, то в Підгаєцькому районі – 184, Заліщицькому – 183, Лановецькому – 178, Шумському – 173. І якраз в цих районах є проблема із забезпеченням коштами по зарплаті. Ліжковий фонд на 10 тисяч населення має складати, і ми про це говоримо багато років, 79 ліжок. В області він складає більше 84-ох. Тобто, впорядкуванню підлягає 565 одиниць ліжкового фонду. Якщо це впорядкувати, то можна говорити, що розрахункові показники забезпечать зарплату в медицині. Але треба зробити відповідні кроки з цього приводу.

До кінця року у районах обіцяють на зарплату спрямувати 13 мільйонів гривень. Ще 20 мільйонів гривень в ТОДА мають намір перерозподілити із соціальних субвенцій, але це питання ще розглядають на рівні Кабміну. Навіть якщо на це погодяться в органах виконавчої влади України, області не вистачатиме ще 27 мільйонів гривень на зарплати бюджетникам. В облдержадміністрації планують компенсувати недостачу за рахунок  нерозподілених вільних залишків у бюджетах, перевиконання дохідної частини, капітальних видатків і першочергових видатків, які можна спрямувати на зарплату.

Ольга Трач

Фото автора