Щодня люди із навколишніх сіл везуть до Тернополя на продаж молоко, сметану, сир, яблука, різні овочі, сало, птицю, свинину та інші продукти. Мало хто із них йде на центральний ринок чи інші ринки в місті, де можна усе це реалізувати. Здебільшого селяни зупиняються на так званих стихійних ринках, які є у кожному мікрорайоні Тернополя. Та найбільший і найпроблемніший із них – на вулиці Шептицького.

ринок, базар, торгівля, стихійна, ШептицькогоЩе донедавна ті, хто приїжджає до міста продати продукти, могли це зробити на території за автостоянкою, поблизу приміської автостанції. Але наприкінці грудня місце це просто закрили. А напередодні новорічно-різдвяних свят людей, які торгували різноманітними продуктами, в тому числі й свіжим м’ясом та м’ясними виробами, було особливо багато. Тому всі вони облаштовували свої «торгові» місця на тротуарі вздовж автостоянки аж до видавництва «Збруч». І виглядало все це не дуже привабливо, зважаючи на болото та калюжі, які там були на той час. Адже дехто розкладав свій товар мало не на землі, використавши, як підвищення один або кілька паперових, іноді дерев’яних, ящиків.

Окрім продавців, щодня на Шептицького приходять й працівники муніципальної поліції. Вони просять людей перейти на дозволене ринок, базар, торгівля, стихійна, Шептицькогомісце торгівлі. А от складати адміністративні протоколи та виписувати штрафи уже повинні міліціонери. Хоча, спільні рейди муніципальна поліція та міліція також організовують.

– Відповідно до статті 160 АКУ, протоколи про заборону торгівлі з рук складають міліціонери, це справа міліції, а ми тільки просимо людей перейти торгувати на встановлені для цього місця, – пояснює Сергій Волков, начальник управління муніципальної поліції міської ради. – Ми також можемо складати протоколи про адміністративні порушення, але тільки тоді, коли встановлена особа цієї людини. 16 січня цього року ми провели спільний рейд із управлінням торгівлі, побуту та захисту прав споживачів міської ради, міліціонерами та МШЕД. Із території поблизу приміської автостанції вивезли несанкціоновано встановлені столи та різні ящики, які використовувались, як місця для торгівлі. Заплановано, що надалі на цій території будуть створені відповідні умови для торгівлі.

Дивно, що у міській раді за переобладнання ринку взялися саме взимку. Адже, зрозуміло, що розпочинати зараз ремонтні чи будівельні роботи там не будуть. Тим часом люди із навколишніх сіл, як приїжджали так приїжджають торгувати на вулицю Шептицького. На офіційний ринок через дорогу не йдуть із декількох причин. Насамперед, доведеться платити ринковий збір та оплачувати лабораторні аналізи. Не всі хочуть торгувати поряд із перекупниками, адже ціни у них дещо вищі. Зрештою, наприклад, на «Бесарабці», де торгують овочами, фруктами, насінням, не завжди є вільне місце.

– До Тернополя я привожу молоко два-три рази на тиждень, – розповідає жінка із Тернопільського району. – Раніше продавала його на ринку біля автостанції, було зручно, і за місце платила небагато, а тепер його закрили. На критий ринок не йду продавати, бо мені невигідно. Товару маю не так вже й багато, якщо вторгую 100 гривень, то добре. Кожну копійку рахуєш, бо і на дорогу треба гроші, а там доведеться платити і за місце, і за лабораторні аналізи. Якби плата не була висока, то я б торгувала і на ринку. Було б добре, якби нам створили відповідні умови для торгівлі.

В адміністрації центрального тернопільського міського ринку повідомили, що люди, які приїжджають із сіл із молочною продукцією, можуть торгувати у молочному залі на другому поверсі критого ринку. За торгове місце там треба заплатити майже сім гривень і ще додатково оплатити аналізи продукції, які робить лабораторія, що є на ринку. Овочеву продукцію можна реалізувати на «Бессарабці», але у контролерів треба з’ясовувати чи є вільні місця для торгівлі.

Ольга Трач

Фото автора

ринок, базар, торгівля, стихійна, Шептицькогоринок, базар, торгівля, стихійна, Шептицького