Керівництво Тернопільської обласної держадміністрації переконане, що використання альтернативних джерел енергії, зокрема, впровадження твердопаливних котлів для обігріву бюджетних установ дасть суттєвий ефект економії та зменшить залежність від природнього газу.

ПічГазові котли частково замінили на твердопаливні у Шумському та Лановецькому районах, але це поодинокі випадки, які не мають системного характеру, а відтак й значного ефекту не дають. Попри те, в області є представництва і виробники твердопаливних котлів, частина з яких уже сформували свою модель роботи з бюджетними організаціями та споживачами на умовах лізингу та на умовах продажу теплової енергії.

– Виробник і надавач твердопаливного котла орендує в бюджетної установи невелике приміщення розміром 20-30 метрів квадратних, встановлює котел і подає теплову енергію на установу, – розповів заступник голови ТОДА Леонід Бицюра. – Розрахунок у цьому випадку здійснюється за 1 гігакалорію тепла. При цьому установа не платить за купівлю і встановлення котла, і може розраховувати на зменшення витрат на опалення приміщення мінімум на 10-15%. Це стартові умови компаній, які пропонують безкоштовне встановлення котлів. Але ми розуміємо, що запас економії є набагато більшим ніж 10-15%. Ми оцінюємо його мінімум в 30-40%. Поки що компанії не готові до зменшення вартості теплопостачання для бюджетних установ, але ми продовжуємо переговори.

Наразі в адміністрації налагоджують співпрацю із місцевим виробником твердопаливних котлів – товариством «Альфа-Газпромкомплект». На думку Леоніда Бицюри, це дозволить швидко переобладнати більшість паливних котлів Тернопільщини на твердопаливні котли, і допоможе зекономити мінімум 15% тепла. Окрім того, якщо врахувати, що твердопаливні котли можуть працювати як на дровах, так і на торфі й пелетах, то такий крок збільшить інтенсивність  видобування торфу в області, сприятиме запуску заводу з його переробки у Шумському районі, а також розвитку деревообробної галузі. Відповідно — збільшиться кількість робочих місць та поліпшиться економічний клімат Тернопільщини.

– Ми оцінили можливості забезпечення сировиною ці котли, – говорить чиновник. – Фактично для потреб області вистачає відходів одного лісового господарства, наприклад, Кременецького. Це відходи деревообробної промисловості, лісового господарства та санітарної вирубки. Звичайно ККД і калорійність палива збільшується при відповідній підготовці – зменшенні вологості, і також при виготовлені пелет. Пелети досить перспективний напрямок для нашої області. Тому звертаюся до інвесторів, підприємців в області та в Україні щодо їхніх ініціатив зі спорудження промислових виробничих потужностей для виробництва пелет. Ми готові підтримати такі ініціативи. Створення таких підприємств дало би змогу збільшити кількість робочих місць. На даний час в області працюють підприємства, які експортують деревину закордон, а там її переробляють на пелети.

Щодо видобування торфу, то керівництво області вже двічі зустрічалося з керівництвом корпорації «Укрторф», які мають на теренах області ДП «Поділляторф», що працює на Шумському торфовому родовищі. Наразі керівники дійшли принципової згоди, що підприємство перереєструється на території нашої області. Пізніше, як зазначив Леонід Бицюра, підприємство або передадуть у комунальну власність, або змінять керівника на більш ефективного.

В той же час в адміністрації чудово розуміють, що тільки заміною котлів ефекту економії не вдасться досягти. Необхідно працювати й над зміною ставлення громадян та населення до енергоносіїв. Необхідне розуміння громади у тому, щоб заміняти вікна, двері, більш ощадливо використовувати тепло, утеплювати стіни, закривати підвали, дахи тощо.

Ольга Трач

Фото автора