Виставку творчих робіт заслуженого художника України Ярослава Омеляна відкрили в Українському домі «Перемога». Присвячена вона 72-ій річниці створення Української Повстанської Армії, Дню Українського козацтва та святу Покрови.

Саме біографія і творчість Ярослава Омеляна, за словами начальника управління культури і мистецтв міськради Олександра Смика, якнайкраще відповідає цим святам. Адже, навчаючись на другому курсі Львівського інституту прикладного мистецтва, у 1950 році він був репресований. Дев’ять років довелося відбути молодому художнику на засланні в Іркутській області. У 1959 році Ярослава Омеляна реабілітували, і з того часу він проживає у Тернополі.

Через деякий час Ярослав Омелян вступає на навчання до Українського поліграфічного інституту імені Федорова, який закінчує у 1969 році. Спочатку працював у художньо-виробничому комбінаті обласної організації Спілки художників України, а потім перейшов на творчу роботу. Творчість Ярослава Омеляна цікава тим, що він працює у різних техніках. Саме це він й продемонстрував в експозиції своєї виставки.

– Переважно художник тримається якоїсь однієї техніки, – каже автор експозиції. – Але мені, коли певний час працюю з однією технікою, вона набридає, і тоді берусь за щось інше. І цю виставку я сформував таким чином, щоб показати різноманітні техніки, у яких працюють художники. Тут є живопис, темпера, акварель, гравюра, ліногравюра, цинкографія, пастель, олівець, монотипія, туш, гратографія. Всі техніки для мене однакові, немає улюблених. Я можу показати окрему виставку ілюстрацій, в Тернопільський архів передав  уже 100 книг, які я оформив. Можна зробити виставку екслібрисів, яких маю 400 штук. Багато робіт я присвятив Тарасу Шевченку, частину з яких можна побачити в експозиції.

У художника багато графічних робіт, присвячених не тільки Кобзарю, а й багатьом іншим видатним людям: Лесі Українці, Соломії Крушельницькій, Івану Франку, Катерині Рубчаковій, Лесю Курбасу, Юліушу Словацькому, Якову Гніздовському тощо.

За час своє творчості Ярослав Омелян організував не одну виставку. Його твори виставляли у Києві, Львові, Рівному, Херсоні, Слівені, Познані, Кракові, Варшаві, Вроцлаві, Москві, Пензі. Картини цього художника зберігаються не тільки в українських музеях, а й за кордоном. Ярослав Омелян має різні відзнаки та нагороди, серед яких є й Премія імені Братів Лепких.

На виставці у «Перемозі» представлено 80 творів Ярослава Омеляна. Цікава експозиція і тим, що у ній представлено багато видів Тернополя та містечок області. Діятиме ця виставка до кінця жовтня.

Ольга Трач

Фото автора