У Тернополі на один фестиваль стане більше. Вперше у нашому місті відбудеться фестиваль куті. Проведуть його 9 січня на Театральному майдані в рамках зимового обрядового фестивалю фольклору «Нова радість стала», який проводиться  у нас, до речі, вже понад двадцять років поспіль.

– Яке ж Різдво без куті. І кожна господиня, кожна сім’я має свої особливі рецепти приготування цієї різдвяної страви. Так само, кожен район і кожен регіон України має свої якісь особливості. І дуже часто, коли ми їдемо в гості до друзів, і перша страва, яка подається на стіл під час Різдва, це є кутя, і ми дивуємося їхнім рецептам. Тому ми хотіли зробити цього року так, щоби усі тернополяни мали можливість ознайомитися з кутею, яка готується в різних куточках нашої області, – розповів заступник голови облдержадміністрації Петро Гоч.

Головним елементом нового фестивалю звісно ж буде велетенська макітра із кутею. Організатори сподіваються, що вона здобуте звання найбільшої в Україні. Господині планують приготувати у ній, за традиційним українським рецептом, 1300 літрів куті.

– Це величезний об’єм. Ми зараз, коли почали готуватись до фестивалю, зрозуміли, що тільки для самого приготування нам необхідно 300 кілограмів пшениці, 50 кілограмів меду, 50 кілограмів маку, стільки ж горіхів, 30 кілограмів родзинок, 30 кілограмів цукру. Тобто, це величезний казан, який зараз для усіх господинь Тернопілля є проблемою, як там зготувати цю кутю. Але, я думаю, що ми впораємось з цим. І тому посеред майдану центральною такою спорудою буде велика макітра з кутею, – зауважив віце-губернатор.

Щоправда, як виготовлять таку велику макітру, наразі тримають у таємниці.

– А це ще одна інтрига. Уявіть собі, яка це повинна бути макітра, а який повинен бути макогін, щоб натерти мак в цій макітрі. Тому сьогодні ми збиралися, обговорювали цей технічний момент. Шляхів вирішення його є дуже багато. Я думаю, що ми вас здивуємо. Приємно мається на увазі цією макітрою, – резюмував гуманітарний заступник губернатора.

Також на першому фестивалі куті кожен з районів нашої області представить окремо свою кутю та інші різдвяні страви. Петро Гоч запевнив, що вже сьогодні знайдено порозуміння з представниками різних структур і служб, і тому всі ці страви тернополяни зможуть скуштувати абсолютного безкоштовно. Крім того, на Театральному майдані встановлять і декілька польових кухонь, де будуть варити узвар. Організатори також планують після фестивалю куті видати і збірку кращих рецептів головної різдвяної страви від учасників фесту.