.

До 15-ої річниці прийняття Конституції в державному архіві Тернопільської області експонується виставка «Конституція – Основний Закон держави» На виставці в хронологічній послідовності представлено конституційні акти, які мали місце в історії України.

.

Одним з перших конституційних актів в історії українського народу вважається «Руська правда» – збірник норм руського права в Київській Русі ХІ-ХІІст. Додатком до «Руської правди» може послужити «Поучення Мономаха дітям» (написаний ймовірно 1117р.), у якому Володимир Мономах висловлює думки загальнодержавного, політичного й морального характеру.

На виставці представлені публікації про Пилипа Орлика – одного з найвизначніших українських суспільних діячів. 1994 року в київському видавництві «Веселка» вперше вийшла у світ у перекладі з латинської на українську мову «Перша конституція України гетьмана Пилипа Орлика 1710р.», яка експонується на виставці. Це був перший «писаний» політико- правовий акт, який утверджував основні нормативні положення, за якими мало існувати українське суспільство в межах тогочасної української держави. Цей документ складався із вступу-преамбули, 16-ти статей та присяги новобраного гетьмана на вірність козацькій Україні. Окрім цього представлено вибрані твори Пилипа Орлика та публікації про нього.

Демократичні перетворення Речі Посполитої, до складу якої входили землі майбутньої України представленні цілим рядом конституційних актів, починаючи з публікацій Конституції 3 травня 1791 р. до польської Конституції 23 квітня 1935 року. Особливо цінним експонатом виставки є стародрук під назвою: «Права конституційні і привілеї Королівства Польського. – Т.6. 1697-1736. – Варшава, 1739». Заслуговує на увагу книга судді Конституційного Суду Заслуженого юриста України Петра Стецюка «Перша Конституція Польщі (1791): спроба правового аналізу» (Львів: Астролябія, 2010), присвячена аналізу історичних передумов та особливостей процесу прийняття першої польської конституції 1791р. У ній вперше українською мовою публікується текст Конституції Польщі. Історію австрійського конституційного права досліджено у праці Здіслава Прохніцкого «Конституція австрійська» (1902 року видання).

В другому розділі виставки представлені конституційні акти початку двадцятого століття: Універсали Української Центральної Ради, Проекти Конституцій Української Народної Республіки та Західно – Української Народної Республіки, в підготовці якої брав участь Станіслав Дністрянський; конституційні акти Закарпатської України. Зацікавить відвідувачів архіву видання «Устрій Української Держави – проєкти Конституції Української Народньої Республіки», видані заходом і коштом Всеукраїнської Національної Ради у Львові в друкарні Ставропігійського інституту під керівництвом Ю.Сидорака у 1920 році. Експонується підготовлений професором Оттоном Ейхельманом «Проєкт Конституції – основних Державних Законів Української Народньої Республіки» та реферат учня 8 класу української приватної гімназії в Чорткові Григорія Берицького «О. Ейхельман. Проєкт Конституції Української Народньої Республіки» за 1932 рік.

В третьому розділі виставки представлено Конституції УРСР 1919, 1937, 1978 років. Серед експонатів цього розділу привертає увагу цікавий документ: Конституція (основний закон) Союзу Радянських Соціалістичних Республік і коментарі до неї пропагандистського відділу ОУН-УПА. Також експонуються документи (пропозиції та зауваження , інформації) про хід всенародного обговорення проекту Конституції Української РСР 1978 року та опублікована Конституція УРСР.

Матеріали наступного розділу відображають історію процесу прийняття нині діючої в Україні Конституції. Серед них – публікації в газетах та журналах про різні заходи щодо обговорення «Проекту нової Конституції України». Матеріали всеукраїнських та місцевих ЗМІ відображають події у Верховній Раді України у 1996 році, та власне 28 червня , коли Верховна Рада на 5-й сесії 2-го скликання о 9 годині 20 хвилин прийняла Конституцію України – Основний Закон нашої суверенної держави, за який проголосувало 315 депутатів. Відтоді цей день відзначається як державне свято.