Археологічні дослідження тривають біля Тернопільського замку. Зараз пошуковці перемістилися від сходів біля альтанки далі в сторону пологового. Нагадаємо, що вони сподіваються натрапити на залишки стіни бастіону.

– На цьому місці хочемо знайти залишки стіни, які утворював крайній правий бастіон фортифікаційного укріплення нашого замку, – розповів Леонід Бицюра, заступник міського голови. – Оскільки немає точних даних де проходила ця стіна, немає картографічних вихідних матеріалів точно розміщення фортифікаційних об’єктів, то це відбувається методом розкопок. Очевидно, що частину стіни розібрали, але ми шукаємо перспективні ділянки де він може проходити. Ми подали проект реконструкції призамкової території в рамках транскордонного співробітництва ЄС. Зараз він на етапі виготовлення кошторису, і щоб підготувати якісний кошторис треба мати точки де і які роботи будуть проведені. Йдеться про фінансування на суму в декілька мільйонів євро. Дуже жорсткі вимоги до кошторису, відхилення допускають в межах 7%. Якщо ми неправильно порахуємо, то будуть претензії і змушені будемо дофінансовувати різницю самостійно. І для цього треба знати точно що і де будемо робити. Визначитись із цим і допоможуть розкопки.

За попередньою версією дослідників, які працюють біля замку, залишки укріплень можуть бути і поблизу пологового будинку.

– Розраховуємо, що біля перинатального центру також є залишки укріплень, – додає Леонід Бицюра. – Вже проведена розмова з головним лікарем закладу щодо впорядкування території. Зі свого боку готуємо проект відновлення частини муру, який йде поряд із перинатальним центром. Це зона, яка зараз не використовується, перебуває у неприглядному стані. Є ідея зробити там «Підзамче». Адже біля укріплень будь-якого замку завжди було містечко ремісників. Це був би ще один туристичний об’єкт Тернополя. У нашому місті туристи здебільшого не залишаються на ніч. Приїжджають, приходять 2-3 години екскурсії і їдуть далі, зупиняючись у Львові чи Франківську. Наше завдання наситити програму перебування гостей таким чином, щоб були заповнені півтора-два дні ознайомлення з містом.

Дослідження біля замку триватимуть ще деякий час. Потім археологи перейдуть обстежувати територію на Листопадовій, 2, де є вхід у підземну церкву. Усього в місті планують провести розкопки у 15-ти точках.

Ольга Трач

Фото автора