Кава має не тільки гарно смакувати, а й приносити естетичне задоволення. У цьому переконані баріста, які своїм клієнтам готують не просто капучіно, латте, макіатто, а й прикрашають їх власними малюнками. Щоб на поверхні міцно завареної кави з’явився малюнок, у неї вливають добре збите холодне молоко.

Молоко наливають з ємності, яка називається пітчер, для створення візерунку можна також використовувати зубочистки чи іншу авторську техніку. Є два основні малюнки, на основі яких творяться всі інші – сердечко та гілочка або розета. Мистецтво створювати візерунки на каві називають латте-арт. У різних країнах вже давно проводять чемпіонати з латте-арту. Відбуваються такі заходи і в Україні, а в Тернополі змагання організували цього року вперше. Участь у них беруть 24 баріста з Києва, Львова, Івано-Франківська, Львова, Харкова, троє з них  – з Тернополя.

– У професіональних баріста правилом хорошого тону є подати клієнту напій з малюнком, – розповідає – Віталій Шашурін, співорганізатор «Ternopil Latte Art Cup». – Але латте-арт не повинне маскувати погану якість кави. В першу чергу напій має бути смачний і якісний, а коли він ще й красивий, то це тільки плюс. І основною ідеєю нашого Кубку було розвивати кавову культуру в Тернополі, щоб наше місто з’явилося на кавовій карті України. Особливістю нашого заходу є те, що ми зробили спеціальні куби, на гранях яких є зображення фігур латте-арту: серце, лебідь, тюльпан, троянда, квітка тощо. Учасник кидає куб, і яка фігура йому випаде, таку він має відтворити на каві. Фігури трьох складностей: проста, середня і складна, складну вливатимуть у фіналі. У фіналі судитимемо учасників за світовими правилами. Суддів п’ятеро, вони будуть оцінювати техніку виконання, зовнішній вигляд та смак приготовленого напою. Переможці отримають кубки та грошову винагороду за перші три місця.

Серед баріста, які приїхали позмагатися є й багато дівчат. Анастасія Дудалова вже три роки працює у львівській кав’ярні «Світ кави». Дівчина зізнається, що їй не усе вдавалося з першого разу, але свою роботу вона дуже любить.

– Звісно, перші мої капучіно були не сердечки, а «дупки» – так у колі баріст називають неправильний малюнок, коли не до кінця доведено протяжку, – каже Анастасія Дудалова. – Баріста має знати що таке композиція, щоб малюнок вийшов гармонійний, красивий, мати почуття естетики, просторову уяву, але бути художником для цього не обов’язково. Насправді треба відточити техніку, щоб все було красиво, тобто, це під силу кожному. Я навчалася на психолога, але на третьому курсі мені стало нудно, і я вирішила піти працювати, а працюючи закохалася у свою роботу, яка дає можливість розвиватися, вивчати щось нове. Тепер я захоплююсь кавою.

Ольга Трач

Фото автора