Документальні фотографії, які відображають події Євромайдану та Революцію Гідності під назвою «Розстріляний Майдан» виставили для огляду в Тернопільському обласному художньому музеї. Автор всіх робі – київський фотограф Олександр Тимошенко. Упродовж трьох місяців – із 26 листопада 2013 до 18 лютого 2014 – він фіксував на фото та відео все, що відбувалося в столиці. Частину опрацьованого матеріалу тепер можуть побачити і тернополяни. Всього в експозиції є 63 знімки.

– Коли почув заклик зі сцени Майдану «Кияни не спіть, не сидіть біля телевізорів, ваше місце тут!», тоді зрозумів, що маю приєднатися до Майдану, – розповів Олександр Тимошенко, фотограф. – Я член Національної спілки фотохудожників України, спеціалізуюся в галузі документального фото. Тоді відчув, що  суспільству треба доносити інформацію про важливі події. Підготував камери, взяв посвідчення, отримав в спілці журналістів червону жилетку, і пішов знімати. «Повернувся» через три місяці. Моя творча майстерня на вулиці Лютеранській, і я мав можливість одразу реагувати на те, що відбувалося в центрі Києва. Найважче для мене було 18 лютого, коли почалися напружені події, тоді в мене вистрелив беркутівець з пістолета. Куля тільки зачепила мене. Не розуміючи, що відбувається, просто  витер кров і продовжив фотографувати. І через 20хвилин біля верхньої барикади на Інститутській біля мене розірвалася світло-шумова граната: мене контузило. Після поранення двічі лікувався в стаціонарі. За той період я відзняв 9 тисяч кадрів та 140 відео. До розбору матеріалу приступив тільки через півроку, коли пройшов лікування. Залишив 2 тисячі кращих знімків, а 168 фотографій відібрав для виставки. Задум мій – донести ці фотографії до учасників Майдану, щоб вони знайшли себе на цих світлинах, зрозуміли хто за чим йшов, і що кожен отримав своє.

Автор зізнається, що вибрати навіть дві тисячі фотографій було важко, бо всі видавалися важливими. Частина матеріалу була відбракована, оскільки знімати доводилося в різних умовах, і фотографії були поганої якості. У процесі відбору з’ясувалося, що Олександр Тимошенко зафіксував і того, хто стріляв в нього. Як це сталося навіть не пам’ятає, і знімок став своєрідним сюрпризом для фотографа. Цю світлину, як і решту відзнятого матеріалу, він передав у Генеральну прокуратуру України, написавши заяву із проханням використати їх як свідчення тих подій. Беркутівця, який стріляв у фотографа знайшли. У ході розслідування з’ясували, що від його дій постраждали ще 102 людей. Зараз його справа перебуває на розгляді у суді.

Роботи Олександра Тимошенка експонували в різних залах і містах. Тільки в Києві відбулося п’ять виставок. Побачили їх у Львові, Рівному, Хмельницькому, Фастові. Автор планує показати виставку у всіх регіонах України. У Тернополі виставка «Розстріляний Майдан» діятиме до 29 лютого.

Ольга Трач

Фото автора