Виставку «Подвиг людського духу» відкрили в Тернопільському обласному державному архіві. Присвячена вона подіям Революції Гідності та увічненню пам’яті Героїв Небесної  Сотні. Представлені в експозиції фотографії та документи розповідають про те, що відбувалося у Тернополі під час Майдану, а також про семеро Героїв з Тернопільщини.

Основу виставки склали фотографії головного спеціаліста архіву Ігоря Крочака та оголошення, листівки, малюнки, вірші, які розміщували на стенді Тернопільського Майдану.

– Події листопада-грудня 2013 року у Тернополі і Чорткові відображені у фотографіях Ігоря Крочака, – розповіла Оксана Сулима, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області. – Малюнки, листівки, оголошення, вірші, які клеїли на стенд показують, як городяни реагували на зміни, що відбувалися у державі. Найбільш емоційно напружений розділ виставки присвячений Героям Небесної Сотні. З нашої області під час Революції Гідності загинуло семеро людей: Олександр Капінос із Дунаєва Кременецького району, Василь Мойсей та Ігор Костенко із села Зубрець Бучацького району, Тарас Слободян із Тернополя, Устим Голоднюк зі Збаража, Назар Войтович із села Травневе Збаразького району, Василь Аксенин із села Летячів Заліщицького району. Всі вони Указом Президента України удостоєнні звання Героя України. В цьому розділі ми помістили автобіографічні матеріали та публікації про них в ЗМІ. Також там є книга Андрія Юркевича «Моя революція». Андрій був активним учасником подій у Києві 18-20 лютого 2014 року, і свої спогади про той час описав у книжці. Книгу видали вже після смерті Андрія. У червні він пішов добровольцем в АТО, був бійцем батальйону «Айдар» і 5 вересня 2014 року загинув. Восени його дружина запропонувала нам видати його спомини. Це настільки вражаюча розповідь, настільки емоційно і стилістично гарно все описано, що вона не залишає читача байдужим. Революція Гідності збудила національну ідею, боротьба за яку триває і досі, і наскільки успішною вона буде залежить від кожного з нас.

Оглянути експозицію в обласному архіві можна упродовж двох тижнів. Долучитися до формування подібних виставок у майбутньому можуть також активні учасники Майдану в Тернополі та Революції Гідності. Працівники архіву наголошують, що вони можуть описувати свої спогади та приносити до архіву документи про ті події. Таким чином буде документально збережено пам’ять про те, що відбувалося в Україні.

Ольга Трач

Фото автора