Об’єкти бюджетної сфери для запровадження заходів із термомодернізації обирали фахівці Світового банку. У Тернополі вони перебували протягом двох днів: спілкувалися з керівництвом міста та представниками основних комунальних підприємств. За результатами цих зустрічей буде обрано пілотні проекти для фінансування.

– Ми проаналізували усі галузі, і виділили галузі теплопостачання, водопостачання і водовідведення, як ті, що вже мають інвестиції світової спільноти, тому вони у нас поки що в низькому пріоритеті, – розповів Райнер Бенке, керівник команди з проектів Світового банку «Україна – трансформаційне підвищення енергетичної ефективності в містах». – На попередніх зустрічах у Тернополі ми дійшли висновку, що найбільший потенціал щодо запровадження заходів енергозбереження мають будівлі бюджетної сфери: школи, дитячі садочки, лікарні. В пріоритеті також вуличне освітлення, оскільки зараз доступні сучасні технології, які дозволяють належним чином реалізувати заходи енергоефективності. Ще одна галузь у Тернополі, яка можу бути профінансована – це поводження з  відходами. Окрім економії енергоресурсів, завдяки заходам енергоефективності, місто отримає також додаткові бонуси: покращення екологічної ситуації, зменшення видатків з бюджету на утримання тієї чи іншої галузі.

Скільки саме коштів Світовий банк готовий вкласти на реалізацію проектів у Тернополі, за словами Райнера Бенке, ще не визначено. Їхня задача зараз – підготувати якісний проект і, можливо, залучити додаткові приватні інвестиції. У міській раді очікують, що зможуть отримати 45 мільйонів євро.

– В лютому цього року фахівці світового  банку проаналізували енергетичний потенціал Тернополя, і визначили, що пріоритетними напрямками є термомодернізація будівель бюджетної сфери та модернізація освітлення вулиць, паркових зон, бюджетних будівель та сходових кліток житлових будинків. Ми запропонували перелік конкретних об’єктів, які потребують термомодернізації. Ми не починаємо все з нуля, в освітянських закладах ми вже поставили індивідуальні теплові пункти, у деяких закладах були встановлені нові вікна. На сьогодні друга міська лікарня – найенергозатратніший об’єкт, тому що на оплату енергоносіїв у ній йде 10% коштів, передбачених на всі бюджетні установи. Фахівці Світового банку виберуть конкретні об’єкти, розроблять техніко-економічне обгрунтування, тобто визначать скільки треба коштів вкласти в той чи інший об’єкт, і до кінця цього року ми плануємо виготовити всю необхідну документацію. Роботи з термомодернізації, очевидно, будуть виконуватися вже у 2016 році. За підрахунками представників Світового банку, потенціал Тернополя для термомодернізації становить 45 мільйонів євро, – зазначив заступник міського голови Владислав Стемковський.

Які саме об’єкти для запровадження пілотних проектів обрали фахівці Світового банку буде відомо після 20 квітня.

Ольга Трач

Фото автора