У квітні ц. р. виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення про виділення товариству з обмеженою відповідальністю Рейтинговому агентству «ІВІ-Рейтинг» 39 400 гривень.

Юрій ДейнекаДля чого мерія за бюджетні кошти купує рейтинг у приватної структури, «Номер один» розповів начальник управління стратегічного розвитку ТМР Юрій Дейнека.

Рейтингові агентства роблять аналітику міста в різних векторах: погіршується чи покращується економіка міста, збільшилась чи зменшилась народжуваність, визначається стан криміногенної ситуації тощо.

– Більшість провідних міст України сьогодні мають кредитні рейтинги. Вони свідчать про інвестиційну привабливість міста. Якщо цього рейтингу немає, то місто вважається закритим й інвестиційно непривабливим. І хоча в Україні всі міста мають відносно низький рейтинг перш за все через те, що сама Україна має низький рейтинг, водночас навіть за такого стану справ мало хто з закордонних компаній дає кредити, якщо місто не має кредитного рейтингу. На основі цього рейтингу потенційний інвестор визначає, варто чи не варто працювати в тому чи іншому регіоні. До 2011 року наше місто мало кредитний рейтинг, який підтримувало агентство «Кредит рейтинг». Опісля Тернопіль не оплачував послуг рейтингового агентства по підтриманню цього рейтингу, відповідно місто його втратило, – розповів Юрій Дейнека.

Враховуючи те, що міська рада співпрацює з ЄБРР та іншими світовими організаціями, вони, щоб надати кредит, вимагають наявність кредитного рейтингу. Більше того, ці закордонні структури натякали, що цей рейтинг мав би бути складений світовою компанією, на кшталт «Мудіс», «Фіч» тощо. Оскільки їх послуги вартують від 300 до 500 тис. грн., то тернопільська мерія зупинилася на українському рейтинговому агентстві.

– В Україні є 6 ліцензованих кредитних агентств, кожне з яких пропонувало свої пропозиції. Ми проаналізували пропозиції всіх шістьох агентств. Рейтингове агентство «ІВІ-Рейтинг», по-перше, щодо суми коштів виявилось найбільш привабливим, по-друге, сплата коштів буде проходити після виконання робіт, тобто ми не платимо ні авансу, ні будь-яких інших платежів. Зараз Тернопіль знаходиться на стадії оновлення кредитного рейтингу. Спеціалісти агентства вже працюють, від нас вони попросили надати необхідну їм інформацію. Водночас ми усвідомлюємо, що не можемо мати позитивного рейтингу, бо Тернопіль не є багатим містом, щоб бути інвестиційно привабливим, але, з другої сторони, піти на такий крок були змушені, адже хочемо залучати до Тернополя якомога більше інвесторів, – зауважив Юрій Петрович.

Що, окрім забаганок потенційних інвесторів, може дати ще даний рейтинг?

– Місто, яке має кредитний рейтинг, має право випускати муніципальні облігації (цінні папери) і «кидати» їх на всеукраїнський чи міжнародний продаж, отримуючи тим самим гроші під досить низькі відсотки. Цього року випуск таких облігацій не планується, але в майбутньому чому б і ні, якщо будуть дешеві фінансові ресурси, – зазначає Юрій Дейнека.