Медики, волонтери і капелани стали першими номінантами всеукраїнської громадської відзнаки – ордену «За спасіння життя». Церемонія нагородження вперше відбулася у Тернопільському національному медичному університеті імені Івана Горбачевського.
– Орден «За спасіння життя» – це громадська відзнака, заснована для того, щоб вшановувати медиків-волонтерів та інших людей, які ціною свого життя чи власних героїчних вчинків врятували життя інших людей, – розповів отець Олексій Левенець, засновник благодійного фонду «Вірую». – Спочатку була ініціатива вшанувати наших медиків, які створили організацію «Білі берети». А коли почали вивчати детальніше питання, то зрозуміли, що достойних вшанування медиків є набагато більше, є також духовенство, яке їздить на передову, і виникла ідея заснувати орден. Поки працювали над цією ідеєю, то у членів нагороджувальної ради виникла думка, що треба вшанувати пам’ять академіка Леоніда Ковальчука, щоб студенти і лікарі пам’ятали, що була така світла людина. Тому нагорода має назву – орден «За спасіння життя» імені академіка Леоніда Ковальчука. Художнє оформлення нагороди розробив тернополянин Олег Кіналь. Виготовлена вона із комбінованих сплавів та емалі на державному підприємстві ВТО «Орден». Нагороду вручатимемо двічі на рік – у день народження Леоніда Ковальчука – 15 березня та у день смерті – 1 жовтня. Подання на нагородження можуть зробити, як окремі особи, так і громадські організації.
Першими орденоносцями стали восьмеро осіб. Але на церемонії вручення були тільки п’ятеро. Двоє людей – Ілля Лисенко з Маріуполя та тернополянин Андрій Салагорник – перебувають зараз на передовій, а засновниця організації «Госпітальєри» Яна Зінкевич проходить реабілітацію закордоном. Вони отримають нагороди пізніше. Серед номінантів є люди з Тернополя, Львова, Чернівців.
– Цей орден для мене велика честь, – поділився враженнями тернополянин Юрій Свідерський, лікар-хірург. – Але те, що роблю не тільки моя заслуга. Хочу подякувати бойовому побратимові, який зараз у військах Андрію Салагорнику, який також серед номінованих. Хлопець, якому немає ще й 30-ти, кілька років свого життя віддав на величезну справу: маючи перспективу чудової лікарської кар’єри, просто зайнявся створенням організації, яка постійно у прифронтових і фронтових зонах займається навчанням надання першої медичної допомоги. Коли йому прийшла повістка, наступного ранку він уже був у військкоматі, і відправився служити. На той час він вже був головою Всеукраїнської громадської організації інструкторів, і його запросили викладати у столиці. Але Андрій Салагорник поїхав у діючу армію, де зараз і перебуває, і більшість з того, що ми робимо – це все завдяки йому.
Ордени «За спасіння життя», окрім названих людей, отримали також волонтер, лікар-педіатр, тернополянка Тамара Воронцова, лікарі зі Львова Дмитро Лось та Андрій Кухар, капелан із Чернівців Микола Мединський.
Ольга Трач
Фото автора