Акцію з інформування тернополян про аутизм організували на центральній площі міста 2 квітня. Перехожим роздавали листівки з інформацією про це психічне захворювання та повітряні кульки блакитного кольору. Цей колір для підтримки теми аутизму обрали через те, що за статистикою, серед дітей-аутистів, хлопчиків є у п’ять разів більше ніж дівчаток.

Акцію у Тернополі провели за участю обласного центру соціалізації та реабілітації дітей з аутизмом та іншими розладами «Золотий ключик». Батьки разом з дітками, які займаються у цьому центрі, прийшли на Театральну площу, щоб розповісти іншим про власний досвід вирішення проблеми соціалізації дітей-аутистів.

– Симптоми аутизму у доньки ми стали помічати після року, – розповіла Неля Завірьохіна, мама шестирічної Даринки. – Коли три роки тому зверталися до лікарів на місці, то діагнозу аутизм нам не ставили. Тільки коли поїхали на обстеження до Києва, то наші підозри підтвердилися. Для Дарини склали індивідуальну програму занять, пояснили, як боротися із захворюванням, що робити, як вчити дитину, щоб був прогрес. У Тернополі я познайомилася ще з двома матерями, які виховують дітей з аутизмом. Ми часто спілкувалися, радилися, підтримували одна одну. А потім вирішили об’єднатися і створити організацію для інших батьків, бо часто люди не знають куди звертатися і що робити.

У нашому центрі діти займаються по дві години за індивідуальною програмою та у групових заняттях. Діти отримують і знання, і навики соціалізації. Щоб досягнути позитивного результату з такими дітками необхідно займатися щоденно. Допомога необхідна не тільки дітям-аутистам, а й батькам таких дітей.

Представники центру «Золотий ключик» зазначають, що у Тернополі є проблема із діагностикою аутизму у ранньому віці. Немає також фахівців в освітніх закладах, які б допомагали дітям-аутистам навчатися та соціалізуватися.

– У нас немає інклюзивної дошкільної та шкільної освіти, – говорить Гуцуляк Світлана, представник обласного центру соціалізації та реабілітації дітей з аутизмом та іншими розладами «Золотий ключик». – Цією акцією ми хочемо показати, що діти з аутизмом можуть гратися та взаємодіяти зі звичайними дітьми. Так, у них бувають іноді проблеми, але якщо з ними корректно поводитися і правильно навчити, вони можуть стати повноцінними членами суспільства, можуть навчатися і працювати, і прийти до самостійного життя. У Тернополі вже є випадки коли діагноз аутизм був знятий. І якщо батькам працювати з такою дитиною з раннього віку, то дитина може йти у садок, в школу і може стати повноцінним членом суспільства.

Фахівці відзначають, що сьогодні це захворювання зростає у геометричній прогресії. Для цього й було прийнято рішення відзначати 2 квітня Всесвітній день поширення інформації про аутизм. У центрі «Золотий ключик» зареєстровано близько 50 сімей. 22 дітей відвідують центр щоденно, де займаються індивідуально та в групах. Діє «Золотий ключик» при Церкві святого священномученика Йосафата УГКЦ, що на вулиці Лучаківського,5А.

Ольга Трач

Фото автора