У Тернополі створено медичний загін «Білі берети». Наразі до нього входять восьмеро медиків з вищою освітою – це практикуючі лікарі, серед яких є травматологи, хірурги, стоматологи. Більшість з учасників загону надавали медичну допомогу людям під час подій на Майдані. Вони на ділі знають, що таке бойові дії. Тепер ці лікарі об’єдналися у загін, щоб у разі необхідності надавати домедичну допомогу тернополянам. Наразі загін проходить навчання на базі навчально-оздоровчого комплексу ТДМУ «Червона калина».

Ініціатором створення такого загону став лікар-стоматолог Андрій Салагорник. Він сам місяць провів на Майдані – працював волонтером мобільних медичних бригад, які надавали медичну допомогу потерпілим безпосередньо на полі бою. Брав участь у всіх штурмах, починаючи з 10 грудня, а коли ситуація стабілізувалася, 25 лютого поїхав з Майдану.

– Мета створення загону – це підготовка фахівців, які будуть володіти навиками надання домедичної допомоги, – говорить Андрій Салагорник. Ці люди також зможуть організовувати і керувати мобільними медичними пунктами в разі надзвичайних ситуацій, масових заворушення та в умовах військового стану. Отриманні під час навчання знання дозволять максимально ефективно надати першу домедичну допомогу: правильно затиснути рану від куль, осколків, правильно евакуювати постраждалого, щоб не завдати йому травм при транспортування, що також важливо тощо.

У місті вже визначено 12 шкіл, у яких медпункти будуть підпорядковані загону «Білі берети». Але наразі у медичному загоні навчається тільки восьмеро лікарів. Тож Андрій Салагорник просить зголошуватися й інших медиків. До загону приймають тільки чоловіків, які мають добру фізичну підготовку, віком до 35 років. Курс навчання триває місяць часу, адже усі його учасники працюють, а спеціальне навчання проходять у вільний від роботи час. Заняття проводить завідувач кафедри медицини катастроф з курсом вiйськової підготовки ТДМУ, доктор медичних наук, професор Арсен Гудима.

Для того, щоб ефективно виконувати свою роботу медичному загону необхідні не тільки знання, а й відповідне екіпірування. І у цій справі загін «Білі берети» просить фінансової допомоги у тернополян. Як, зазначив Андрій Салагорник, щоб закупити екіпірування для одного бійця необхідно близько 8,5 тисяч гривень. До переліку необхідних речей входить: військовий однострій з червоним хрестом, окуляри тактичні, які тримають вистріл пулі та ловлять осколки, розвантажувальний медико-тактичний жилет, індивідуальна розвантажувальна сумка на ногу, рюкзак, щитки на коліна, берет, шолом, берци, бронежилет, рація. Де це все придбати медики уже знають, а от необхідних коштів немає. Саме тому за кілька днів у місті волонтери розпочнуть збір коштів для «Білих беретів».

– Основну роботу зі збору коштів будуть виконувати волонтери, які ходитимуть по місту, – розповіла Аліна Дзюба, координатор соціального напрямку ГО «Молодіжного об’єднання «Файне місто». – На скриньках буде написано «Фонд «Для Білих беретів». У всіх волонтерів будуть роздруківки з роз’ясненнями на що підуть гроші, також тристоронні договори, підписані з Фондом добрих людей, ГО «Файне місто» та Андрієм Салагорником. Скриньки плануємо також розмісти в магазинах, кафе, оскільки набрати багато волонтерів нереально. Будемо співпрацювати з приватними підприємцями.

Усі бажаючі перерахувати кошти на потреби загону «Білі берети» можуть звертатися безпосередньо в ГО «Молодіжне об’єднання «Файне місто». Їхній офіс розташований у приміщенні центрального стадіону. Рахунки цієї організації також можна буде дізнатися у волонтерів.

Ольга Трач

Фото автора