Наталія Ратушна з Тернополя пішла на прогулянку з чотирьохмісячною донечкою Софійкою у серпні цього року. 29-річна жінка з дитиною досі не повернулися.

31-річний Роман Метик із села Зубів Теребовлянського району у лютому 2009 року поїхав з односельцями працювати до лісу. Там чоловік відлучився від всіх. Відтак ні рідні, ні знайомі його не бачили. А 36-річний тернополянин Олександр Дем’ян нещодавно поїхав відпочивати в Туреччину і звідти вже не повернувся. Чоловіка шукають через Інтернол, проте наразі результати даремні.

Кожен випадок – окрема історія, і їх десятки, кажуть у відділі зв’зків із громаськістю обласної міліції. Одних зниклих правоохоронцям вдається знайти протягом десяти днів, інших шукають роками. Приміром, вже 17 років немає жод про жодної звістки про тернополянина. Ще одного чоловіка міліціонери розшукують п’ятнадцять років. Обоє хворіли психічними захворюваннями.

Загалом пропадають люди різного віку – від неповнолітніх до тих, кому за 80. Дві третини, кого розшукують правоохоронці області, люди старші тридцяти років.

Підлітки мандрують містами

Протягом 2010 року на Тернопіллі до міліціонерів із заявами про розшук рідних та близьких звернулися 217 громадян.

– Правоохоронцям вдалося встановити місцезнаходження майже 90% із них протягом десяти днів, – каже головний спеціаліст відділу зв’язків із громадськістю обласної міліції Петро Колісник. – Це, як правило, дорослі, схильні до вживання алкогольних напоїв, або ті, хто має борги і таким чином намагається сам зникнути на якийсь час. До цієї категорії належать і студенти, які затрималися у товаришів, не повідомивши про це батьків.

Міліціонери розшукали дев’ятьох дітей, продовжує правоохоронець. Неповнолітні, як правило, покидали будинки-інтернати. Вони прогулювали навчання, мандруючи великими містами. Були й такі, що перебували в компанії дорослих.

– У жовтні минулого року з притулку для дітей у Тернополі втекли двоє братів, – розповідає Петро Колісник. – Одному з підлітків 11 років, другому – 14. Через два дні правоохоронці розшукали втікачів у одному з притонів у селі Петриків. Підлітки були в компанії дорослих, які зловживали спиртним. Міліціонери повернули дітей у притулок. Щодо одного із дорослих склали адміністративний протокол за доведення неповнолітніх до стану сп’яніння.

Пропав зв’язок із заробітчанкою

Якщо порівнювати з 2009 роком, то кількість осіб, які зникли безвісти у 2010 році, суттєво не змінилася, кажуть правоохоронці. Зазвичай рідні надіються до останнього, що отримають хоча б якусь звістку про розшукуваних.

– У березні минулого року до Теребовлянського райвідділу міліції звернувся колишній чоловік  однієї із жительок райцентру, – розповідає Петро Колісник. – Він розповів, що декілька днів тому 27-річна жінка зникла. Колишня дружина виховує двох неповнолітніх дітей, яких залишила на виховання своїм батькам. Жінку вдалося розшукати через три місяці в Криму. Вона поїхала туди на заробітки. З рідними тривалий час не бажала спілкуватися.

Проблема зникнення людей набрала тепер ще й соціального відтінку, розповідають у міліції.

Чимало житлів області виїжджають за кордон, залишаючи без догляду власних дітей, стареньких батьків.

– У Шумському районі в жовтні 2008 року до правоохоронців звернулася місцева жителька і повідомила про те, що у вересні 2005 року втратила зв’язок з донькою, яка подалася на заробітки до Італі, – каже пан Колісник. – Правоохоронці зробили не один запит в Інтерпол, але до сьогодні жодних даних про розшукувану немає.

На жаль, знаходити тих, хто виїхав за кордон, непросто, оскільки вони часто змінюють анкетні дані, користуються фальшивими документами, часто ще й не бажають підтримувати контакти.

Спеціально не хочуть повертатися

На жаль, інколи міліціонери знаходять тих, що пропали, мертвими. Цього року двох людей знайшли утопленими в Козівському районі та у Тернополі. Ознак насильницької смерті експерти не виявили.

– Існує чимало причин, коли люди не хочуть повертатися назад додому, зауважує Петро Колісник. – Окремі втрачають зв’язок з рідними, проявляючи при цьому відверту байдужість до них. 35-річна жінка із села Сокільники Теребовлянського району неодноразово покидала домівку, мотивуючи це сварками з чоловіком. Останній раз у липні цього року міліціонери знайшли жінку сплячою в полі в Підгаєцькому районі. Вони повернули її додому. Та чи надовго?

А 16-річний учень з міста Копичинці Гусятинського району у липні минулого року пішов з дому, прихопивши заощаджені батьками майже чотири тисячі гривень. Школяр спочатку поїхав до Києва , а потім до Рівного. У вересні міліціонери знайшли його у Тернополі в одній із квартир з такими ж як він хлопцями-волоцюгами.

Зімітував своє зникнення

Іноді тернополяни самі стають причетними до свого зникнення. Минулого року, приміром, житель Тернополя залишив у лісі в Збаразькому районі службовий автомобіль та зімітував власне зникнення.

– Міліціонери знайшли тернополянина у Харкові, – каже Петро Колісник. – Основна причина зникнення – борги перед знайомими та на роботі.

Цікаво, що брат цього чоловіка декілька років тому виїхав на заробітки до Італії, нікого з рідних про це не повідомивши, додає правоохоронець. Чоловік був оголошений у розшук. Його вдалося знайти через три роки. Але чоловік додому так і не приїхав. За ухилення від сплати аліментів проти нього порушили кримінальну справу. Дружина звернулася до міліціонерів із заявою, у якій просить притягнути чоловіка до відповідальності, добивається його видворення з Італії. Жінка просить примусово доставити її чоловіка додому. Через Інтерпол міліціонери звернулися до правоохоронних органів Італії з проханням повідомити про результати перевірки законності перебування тернополянина у цій країні.

Євгенія ЦЕБРІЙ, «20 хвилин»