Книжку тернопільського журналіста Дениса Захарчука «Плач Землі» презентували у Тернополі 9 жовтня. Два роки тому молодий чоловік трагічно загинув. І тепер, в переддень його дня народження, побачив світ роман, написаний ним у 2007 році.

Це футуристичний твір про майбутню Україну. Денис Захарчук бачив її не бідною, третьосортною державою, яка просить допомоги у країн Європи та США, а могутньою країною, до якої звертається за допомогою увесь світ. Так, українські медики, у його творі, допомагають ліквідувати вірус Ебола в країнах Африки, а військові допомагають американцям під час надзвичайно руйнівного урагану. Ті, хто працював над виданням роману зазначають, що він у багатьох моментах є пророчим.

– 9 жовтня Денису виповнилося б 33 роки, – розповіла його мати Ольга Захарчук. – До певного періоду він був звичайним хлопцем, як і всі інші. А коли став дорослим, здобував другу вищу освіту, то став зовсім іншою людиною. Ці переміни я помітила у ньому ще коли він повернувся з Помаранчевої революції у 2004 році. Він любив життя, багато читав, хотів усе знати, любив рідних, мав друзів. Таким був мій син. Видати свій роман він хотів ще за життя. Звертався до видавництва у Києві, брав участь у літературному конкурсі «Коронація слова», але не склалося. Проте, завдяки участі у конкурсі і зберігся рукопис роману. Уже після смерті Дениса, я звернулася до оргкомітету конкурсу, і попросила надіслати мені роман. З того часу у мене була ідея видати роман сина.

Реалізували цю ідею у видавництві «Джура». Працювали над книгою більше року. Літературну редакцію здійснив старший науковий співробітник Національного науково-дослідного інституту українознавства Олександр Хоменко, а ілюстрацію для обкладинки зробила Юлія Назаркевич.

– Книга тільки 8 жовтня вийшла з друку, – розповів Василь Ванчура, директор видавництва «Джура». – Думаю, це символічно, що вона з’явилась саме перед днем народження автора. У ній Денис Захарчук пише про Помаранчеву революцію, як про шанс, можливість налагодити нормальне життя, боротися і не впадати у відчай. Він також пише, що буде ще не одна революція, є в романі й епізод з вірусом Ебола, де наші учені допомагають створювати вакцину від хвороби, показана наша велика і боєздатна армія, у якої просять допомоги США. Автор показує країну нашої мрії.  Це прекрасна книжка, як для молоді, так і для дорослих, після її прочитання розумієш, що не все у нас так погано, що у майбутньому Україна стане гарною, європейською державою. Іншого шляху у нас немає.

Ні автор, ні будь-хто інший не міг знати у 2007 році, що ми будемо мати ще один Майдан. Роман написаний у час повної безнадії суспільства, але, за словами літературного редактора, Денис Захарчук не зациклюється на негативному і поганому, а показує, якою може бути наша держава у майбутньому. І в книзі є цікавий епізод, який і дав назву роману.

– Плач землі – це музика індіанців, які повертаються на відібрані у них землі, і граючи на автентичних музичних інструментах показують, як плаче земля від наруги. Бо світовий істеблішмент, правлячий клас, він забирає із землі все, не даючи їй нічого. Але автор показав не лише плач землі, а й клекіт підземний, який є під Україною. Автор показує українських лікарів, які рятують африканців від лихоманки, науковців, які з’ясовують причини тектонічних зламів, українську армію, яка рятує світ від терористів. Показав, як наша держава може не просити у світу помочі, а сама може допомагати світові.

Роман, як стверджують фахівці, читається легко. Але легко не означає просто. Легко означає, що в описаних подіях є сенс. Його прочитання, за словами Олександа Хоменка, дає потужний емоційний заряд. Придбати книгу Дениса Захарчука «Плач Землі» можна у книгарнях міста.

Ольга Трач

Фото автора