Майно, яке державні виконавці вилучають у людей в рахунок заборгованості, згідно рішень суддів, сьогодні реалізовують по-новому. Півроку тому за ініціативою Міністра юстиції України запровадили Систему електронних торгів арештованим майном. Працює вона, як звичайний сайт. Зареєструвавшись на сайті можна переглянути виставлене майно та купити те, що необхідно.

– Всі ви пригадуєте, як раніше реалізовувалось арештоване майно, – каже Едуард Кольцов, начальник Головного управління юстиції у Тернопільській області. – Все відбувалось кулуарно, щось показували, щось тримали для своїх, щось залишали для осіб, які наближені до керівників певного рівня. З метою ліквідації цих корупційних схем, фірм-«прокладок» і так далі, Міністр юстиції України запропонував пілотний проект. І зараз він працює повним ходом – це система електронних торгів арештованим майном. Все арештоване майно, яке йде на реалізацію тепер розміщене в інтернеті, і будь-хто, не виходячи з дому, може придбати це майно не залежно від того, в якій області України проживає. Думаю в період економічної кризи, сайт буде працювати повним ходом, оскільки там можна купити речі набагато дешевше від ринкових цін.

Наразі у системі оприлюднено 49 тисяч лотів на загальну суму близько 5,5 мільярдів гривень. Станом на січень 2015 року проведено 38,5 тисяч аукціонів. Працівниками державної виконавчої служби Тернопільської області до системи внесено 1300 лотів на суму 73 мільйона 50 гривень. За півроку із цих лотів реалізували майна на суму 7 мільйонів 435 тисяч гривень. За словами Юрія Коваля, виконуючого обов’язки начальника управління державної виконавчої служби, це значно кращий результат у порівнянні з аналогічними періодами попередніх років з врахуванням попередньої системи реалізації.

– Дуже багато реалізовується речей побутового вжитку – телевізори, холодильники, різноманітна техніка та, навіть, звичайні стаканчики для води, – розповідає Юрій Коваль. – Ціну на нерухоме майно та обладнання, яке важко оцінити державному виконавцю, встановлює експерт. Всі речі побутового вжитку, крім транспортних засобів, оцінює державний виконавець, виходячи з ринкових цін, які діють. Якщо майно перебуває на сайті упродовж місяця і не реалізувалось, то державний виконавець уцінює його до 25%. Якщо другий раз упродовж місяця воно не продалося, то вартість знижується ще до 25%.

Для того щоб придбати майно необхідно зареєструватися на сайті, вказавши електронну адресу, дані паспорта, ідентифікаційний код. Необхідно вказати ще номер рахунку, на який повернуться кошти, оскільки для того, щоб взяти участь у торгах, необхідно сплатити гарантійний внесок у розмірі від 5 до 10 відсотків від вартості майна.

Ольга Трач

Фото автора