Питання необхідності збільшення тарифів на послуги ЖЕКів вкотре підняли керівники підприємств, що обслуговують житловий фонд та прибудинкові території у Тернополі. Що робити із невідповідністю існуючого тарифу до реалій сьогодення, і як діяти далі, вони обговорили під час наради. Про це повідомили в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології міської ради.

Учасники наради скаржилися на збитки, які вже мають за дев’ять місяців роботи, на те, що доводиться виконувати роботи, які взагалі не внесені у перелік їхніх послуг, на низьку оплату праці тощо.

За 9 місяців 2014 року підприємства, за словами присутніх на нараді, вже мають збитки на суму 360 тисяч гривень, а до кінця року ця цифра ще зросте. Адже з часу останньої зміни тарифу зросли в ціні паливо-мастильні матеріали на 70%, електроенергія – на 72,2%, запчастини – на 90%, матеріали – на 62,2%, мінімальна зарплата – на 27%. Керівники обслуговуючих підприємств також наголосили на тому, що в діючому тарифі не враховані ряд послуг, які  вони надають: не закладено паливо-мастильні матеріали на зимове прибирання дворів, на косіння газонів, не враховано вартості послуг автовежі для збивання бурульок, ремонту покрівель, димоветканалів, санітарної підрізки та зрізки дерев, поточного ремонту ліфтів, поточного ремонту систем централізованого опалення та гарячого водопостачання тощо.

Через низьку зарплату і затримки з її виплати, люди просто не хочуть працювати у ЖЕКах, і це для керівників також є проблемою. Востаннє розмір заробітної плати  переглядався в 2011 році. Тоді мінімальна зарплата становила 960 гривень і до сьогодні ця сума є основою розрахунку штатних окладів працівників. Тому прийняти на роботу чи втримати кваліфікованого працівника, який роками працює на підприємстві, для житловиків проблематично. Зрозуміло, що люди не хочуть виконувати важку фізичну працю менше ніж за тисячу гривень зарплатні, яку ще й не завжди вчасно виплачують.

Керівники обслуговуючих підприємств уже тричі готували розрахунки щодо коригування або підвищення тарифу на послуги з утримання будинків та споруд і прибудинкових територій,  однак позитивного рішення по цьому питанню не було прийнято. Тепер  вони знову мають намір звернутися до міської влади із проханням підвищити тариф. Цей крок, як пояснюють, необхідний для того, щоб ЖЕКи могли виконувати свої обов’язки. Щодо платоспроможності громадян, то тим, хто не зможе оплачувати нові рахунки, комунальники пропонують оформити житлову субсидію.

Нагадаємо, що ще в липні цього року комунальники планували підняти тариф в середньому на 50%. Через кілька місяців по тому йшлося про те, щоб підняти тариф на 30%. Пропозиції ці не були підтримані міською владою. В той же час, до тарифу ЖЕКу з жовтня 2014 року додали послугу за обслуговування внутрішньо-будинкових систем централізованого опалення і постачання гарячої води.

Ольга Трач

Фото управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології міської ради