Упродовж п’яти років тривали на Тернопільщині крадіжки із церков. Правоохоронці зізнаються, розкрити злочини було нелегко. Адже церковні крадії мали чималий кримінальний досвід і майже 15 років спеціалізувалися тільки на крадіжках із церков. Злочинцями виявилися вихідці з Придністров’я. А реалізовували вони цінні ікони у Києві.
До слова, вдалося встановити не тільки безпосередніх виконавців, а й тих, хто скуповував раритетні ікони та піддавав їх реставруванню.
За словами начальника обласної міліції Федора Бортняка, щоб знайти зловмисників, місцевим оперативникам довелося досить плідно попрацювати. Правоохоронці виїжджали в інші регіони нашої держави. Тісно співпрацювали із Департаментом карного розшуку МВС України, а також з міліціонерами Вінницької, Житомирської, Київської, Одеської та Рівненської областей.
– Але врешті-решт нам вдалося затримати злочинців і вилучити у них цілий ряд ікон, цілий ряд дорогоцінних речей, які мають відношення до наших храмів, – повідомив Федір Бортняк.
Загалом тернопільські оперативники вилучили у злочинців біля сотні церковних раритетів. Сьогодні міліціонери показали журналістам лише частину вилученого у зловмисників.
– Ще багато ікон перебуває на упізнанні у Вінницькій області. А деякі ікони ми не змогли поставити, оскільки після скоєння злочину на них вплинули і погодні умови, і злочинці переховували їх неналежно. Один із варіантів, що закопували у землю, поки не знаходили скупника. Ікони підлягають реставрації і вони не дуже якісні, – пояснив заступник начальника обласної міліції Валерій Загородній.
Найбільше крадіжок із храмів Тернопільщини було скоєно у 2010 році в Шумському районі. Торік подібні злочини були зареєстровані у Ланівецькому районі.
– Наші дерев’яні церкви на півночі Тернопільщини є доступними для злочинців. Оскільки вони не мають належної технічної укріпленості, а священики з метою зберегти те майно, що там є, вимикають електроенергію, тому що можливе загоряння. Тому іще один фактор, який відігравав роль у відтяжці розкриття злочинів, що парафіяни церкву відвідували, традиційно, у святкові дні і релігійні свята. Тому ми не могли навіть знати, коли скоєний злочин. А для нас, для того, щоб вилучити слідову базу із місця події, важливо, щоб це було своєчасно, – зауважив Валерій Загородній.
На сьогоднішній день більшість ікон уже упізнали священики Шумщини та Лановеччини. Одну із них – образ Святого Миколая, виготовлений наприкінці 17 – на початку 18 століть, місцевий священик Олексій Філюк оцінює щонайменше у 20-30 тисяч доларів.
Священнослужителі високо оцінили роботу місцевих правоохоронців. Адже, за їхніми словами, ікони, які були викрадені, це не просто написані образи.
– Це намолені ікони, до яких приходили наші діди-прадіди, наші батьки і ми з вами приходимо та молячись біля неї отримуємо зцілення і віримо у те, що те благословення через цю ікону передається і нам, – сказав благословляючи правоохоронців керуючий Тернопільсько-Кременецькою єпархією УПЦ Київського Патріархату, Високопреосвященний Владика Іов.
До слова, п’ятеро оперативників, котрі найбільше долучились до пошуку злочинців, сьогодні отримали з рук священиків і тернопільського губернатора грамоти і премії у 500 гривень кожен.