Перспективний план об’єднання громад Тернопільщини став яблуком розбрату між Тернопільської обласною державною адміністрацією, яка уже підготувала проект цього плану, та Тернопільською обласною радою, яка досі його не ухвалила на сесійному засіданні.

адміністративно територіальна реформаПісля того, як Тернопільщина отримала перспективний план об’єднання громад, розроблений чиновниками ТОДА, виникло ряд запитань. Особливо переймаються нововведеннями депутати Тернопільської обласної ради, які вирішили не голосувати за проект плану поки до нього не внесуть, на їх погляд, суттєвих правок.

Так, депутати кажуть, що подібні рішення мають прийматися на основі чітко розрахованих показників економічного, соціального, бюджетного характеру. Врешті мова йде не просто про «перемальовування» документів, а про повну відповідальність за надання всього переліку адміністративних послуг. А для цього треба створити відповідні підрозділи територіальної влади на місцях, забезпечити їх приміщеннями, обладнанням і таке інше.

Така відповідальність обласних обранців у певній мірі обурила деяких представників місцевих населених пунктів, що виступають двома руками «за» об’єднання громад. Тому, аби вкотре «розжувати» громаді, що у реформі немає нічого поганого,15  червня відбулася чергова прес-конференція за участі представників місцевих сільських та селищних рад, де вели «роз’яснювальну політику» про перспективи та можливі ризики, які торкнуться громаду при проведенні  реформи.

– Реформи зараз на часі. Я бачу, що декому вони не подобаються. Дехто хоче жити у старій системі, бо йому так вигідно. Є супротив, який не дає рухатися вперед і виконувати ті завдання, які поставив Президент. Проте я хочу застерегти сільських та селищних голів, які «бунтують» реформу. Ви повинні розуміти, що коли реформа буде рухатись і набирати обертів, то виникне питання про «перенесення» повноваження із районних рад та адміністрацій на територіальні об’єднання та громади. Необхідно буде створювати цілу низку структур і відділів, аби надати певні послуги громадянам. Чи зможуть вони це зробити самостійно? Впевнений, що ні, – наголосив сільський голова Байківців Анатолій Кулик.

Люди налякані думкою, що через реформу почнуть закривати школи та заклади дошкільного виховання. Однак, за словами Кулика, такі рішення зможуть приймати виключно територіальні громади, а не хтось «зверху». В цьому і полягає суть реформи: дати можливість окремим громадам самостійно вирішувати, як жити далі та на що витрачати кошти.

Більше того, навіть за умови подальшого блокування депутатами прийняття проекту плану об’єднання громад, реформу зупинити вони не зможуть. Адже закон був проголосований депутатами Верховної Ради і прописаний так, що дозволяє вступити в дію при потребі без «згоди» обласних рад.

Що ж стосується громад, які до останнього пручатимуться нововведенням, то їм загрожує стати «білою плямою». Саме так образно найменують ті населені пункти, які залишаться обабіч об’єднаних громад. У такому «підвішеному» стані вони перебуватимуть недовго і з часом фактично «примусово» перейдуть у підпорядкування об’єднаних громад. Тим паче, що вижити село чи місто поодиноко просто не зможе. Громада не зможе отримати надходження з бюджетів, субвенцій від держави тощо. Тому такі поселення-одинаки швидко одумаються і шукатимуть притулок та порятунок у центрах об’єднаних громад. Наразі невідомо достеменно, скільки їх буде. Попередньо Тернопільщину розподілили на 35 територіальних громад. Зараз уже мова іде про 37, а то й 40.

Анатолій Кулик, який паралельно ще й очолює Асоціацію сільських і селищних голів Тернопільської області, закликав депутатів облради не блокувати реформу, адже це може потягнути за собою негативні наслідки. Так, згідно з законом, уже 15 липня на Тернопільщині повинні бути повністю сформовані територіальні громади. У супротивному випадку область може не отримати ні копійки з державних субвенцій на 2016 рік, що, у свою чергу, несе за собою занепад Тернопільщини на тлі інших областей, які уже змирилися з лозунгом «жити по-новому».

Тетяна Колеснік, Номер один